İngiltere’de seçimi kazanan Johnson: 31 Ocak’ta AB’den ayrılıyoruz

İngiltere’deki erken genel seçimde Muhafazakar Parti adına 1987’den bu yana en büyük zaferi kazanan Başbakan Boris Johnson, bu sonuçla sonunda AB’den ayrılabileceklerini, ikinci bir ‘AB’den ayrılıp ayrılmama’ referandumu tehdidinin de bertaraf edildiğini söyledi. Johnson 31 Ocak’ta Brexit’in hayata geçeceğini açıkladı.

İngiltere‘deki acele genel seçimden zaferle çıkan Başbakan Boris Johnson, üç seneden uzunca müddettir Brexit üzerinden yaşanan siyasi karmaşayı eleştirdi ve “Halk tutucu Parti hükümetine kuvvetli tek görev verdi, Brexit’i gerçekleştireceğiz. Bu saçmalığa tek nihayet vereceğim ve 31 ocakta itibariyle Brexit’i halledeceğiz” dedi.

“HAYDİ BREXİT’İ HALLEDELİM”

İngiltere halkının sandıkta ‘inkar edilemez ve tartışılmaz’ tek karar verdiğini müdafaa eden Johnson, böylelikle 2. tek Brexit referandumu tehdidini de bertaraf ettiklerini söyledi.

Halkın, partisine verdiği desteği ‘çantada keklik’ benzeri görmeyeceklerini de belirten Johnson, “Haydi Brexit’i halledelim ama evvel kahvaltı yapalım” ifadelerini kullandı.

“AVAM KAMARASI’NDA ÇOĞUNLUĞU SAĞLADI”

?Seçimde, Başbakan Johnson liderliğindeki tutucu Parti, oyların yüzde 43’ten fazlasını alarak Avam Kamarası’nda çoğunluğu sağladı. oy oranı yüzde 32’de var olan İşçi Partisi’nin öncüsü Jeremy Corbyn ise tek sonraki seçimde partisinin başında olmayacağını açıkladı.

Bu neticelere göre partilerin tahmini mebus sayıları şöyle oldu:

Muhazafakar Parti 364, İşçi Partisi: 203, İskoç ulusal Partisi 49, Liberal Demokrat Parti 11, Plaid Cymru 4, Yeşil Parti 1, başka partiler 18.

Haber Videosu

: İngiltere’de seçimi galip gelen Johnson: 31 Ocak’ta AB’den ayrılıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir