Xabi Alonso hakkındaki iddialardan beraat etti

İspanya’daki Madrid Mahkemesi, vergi kaçırmakla suçlanan eski futbolcu ve Real Sociedad’ın altyapı takımının antrenörü Xabi Alonso hakkında beraat kararı verdi.

Profesyonel futbolculuk döneminde, 2010, 2011, 2012 senelerinde istikbal vergisinde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla savcılık tarafından üç değişik suçtan ile alakalı 2,5 sene mapus cezası istek edilen Alonso, salıverilme etti.

Mahkeme, Alonso ile birlikte maznun var olan başka iki mali danışmanın yöneltilen suçlamalarda cezai sorumlulukları bulunmadığına kanı getirdi.

Savcı, Daha önceki futbolcu Alonso’nun görsel haklarından ele geçirdiği gelirlerinden vergi kaçırdığını iddianamesinde sunmuş ve yargılanan üç sanığın her birinin dört milyon avro ödemesini ve Vergi Dairesi’ne de toplamda iki milyon 32 bin 845 avro yatırılmasını istek etmişti.

İspanya’da futbolculara baz alinarak vergi kaçırma iddiaları nihayet senelerde sıkça gündeme gelirken, şimdiye civarindan vergi kaçırma suçlamalarını onay etmeyerek, anlaşma yolunu onay etmeden mahkemeye giden Yalnızca Xabi Alonso olmuştu.

Real Sociedad kulübünün altyapı takımının antrenörlüğünü yapan Alonso, mahkemedeki ifadesinde “Hiçbir şeyi, Katiyen gizlemeden, her vakit açık ve şeffaf oldum. Üzerime düşen vergiyi her vakit ödedim. Yapmamam koşul olan tek şeyi yaptığımı Katiyen düşünmedim ve düşünmüyorum.” demişti.

İspanya’da Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Xavier Mascherrano, Angel Di Maria, James Rodriguez, Neymar, Gerard Pique, Fabio Coentrao, İker Casillas, Alexis Sanchez, Luka Modric, Radamel Falcao ve teknik patron Jose Mourinho benzeri futbol dünyasından çok sayıda meşhur ad vergi kaçırmaktan kazanç cezası almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir