TRT çalışanlarına Karlov dosyasında FETÖ üyeliğinden dava açıldı 

FETÖ/PDY’nin Rus Büyükelçi Andrey Karlov’a yönelik suikast soruşturmasında; cinayetin TRT ana haber bülteninde yayınlanmasını sağlayarak, örgüt adına propaganda yaptıkları iddiasıyla dönemin TRT merkez haber müdürü, haber koordinatörü, merkez haberler sorumlusu, 2 muhabir ve 2 montajcı toplam 6 kişi hakkında dava açıldı. Savcı Adem Akıncı, iddianameye ek takipsizlik kararı ile dönemin TRT Ana Haber Sorumlusu Erhan Çelik hakkında takipsizlik kararı verdi. Çelik ve ekibinde yer alan dönemin TRT Haber çalışanları hakkında ‘örgüt üyeliği’ suçlamasına ilişkin kovuşturmaya yer olmadığı kararı alındı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Adem Akıncı’nın hazırladığı 143 sayfalık iddianamede sanıklara, ‘örgüt üyeliği’ ile ‘örgüte yardım ve yataklık’ suçlaması yapıldı. Savcı Akıncı, Karlov’un vurulma hatıranın resim sergisine gönderilen 3G kamera ile çekilip, vatan dışına servis edilmesi ve TRT anne havadis bülteninde yayınlanmasının, FETÖ/PDY’nin planlı propaganda eylemi olduğu iddiasında bulundu.

FETÖ/PDY silahlı pkk terör örgütünün faaliyetlerinde medyanın yasamsal oyun oynadığı anlatilan iddianamede, yasadisi silahlı hücum eylemi neticesi Karlov’un vurulma anının, TRT’nin 3G sistemi üzerinden kayıt alan TRT’nin görsel havuzuna atılması dahada ardindan da TRT anne havadis bülteninde yayınlanmasının bu kapsamda değerlendirildiği kaydedildi. İddianamede FETÖ’nün, Karlov suikastının kameralar önünde gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtilerek, Rus büyükelçinin kamera önünde konuşmasının beklenmesi, bu anne civarindan eylemin gerçekleştirilmemesi ile suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’a yönerge veren örgütün, eylemin her biri tarafından bilinebilir olmasını ve mümkün olduğu civarindan geniş çevrelere dağılmasını istediği belirtildi. İddianamede, “Büyükelçi Andrey Karlov’un özellikle kameralar önünde hayatını kaybetmesini planlandıkları belirlenmiştir” denildi.

Rus Büyükelçi Andrey Karlov resim sergisinde uğradığı suikastle hayatını yitirdi.

‘SERGİYE 3G GÖNDERİLMESİNİN ÖRNEĞİ YOK’

TRT’de dahada evvel rastgele tek büyükelçiliğin kültürel etkinliğinin 3G sistemi ile izlenmesi istikametinde mesele olmadığı anlatilan iddianamede, kuruluş içinde dahada evvel eş uygulamanın olmadığının da tespit edildiği belirtildi. Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Karlov’un medya sorumlusu aracılığıyla gündeme ait İzah yapmayacağı istikametinde beyanda bulunmasına karşın olayın 25 dakika öncesinden başlamak üzere 3G sisteminin açıldığı ve olay yerinden canlı görsel alınarak, kuruma intikal ettirilmeye başlandığının belirlendiği anlatıldı. Rus Büyükelçi Karlov’un katıldığı sergi ile alakalı olarak olay öncesinden, olay yerinden TRT havadis saat 19.00 bültenine canlı bağlantı yapılmasının planlandığı belirtildi.

‘SUİKASTIN TRT’DEN CANLI YAYINDA VERİLMESİ İSTENDİ’

İddianamede, FETÖ’nün Karlov suikastını canlı yayında anne haberde kamuoyuna göstermeyi planladığı anlatılarak, “Büyükelçi Karlov’un için saatte konuşmasına başlaması ve TRT havadis kanalının saat 19.00 havadis bülteninde planlandığı şekliyle olay yerinden canlı bağlantı yapması vaziyetinde yasadisi Altıntaş’ın eylemini TRT anne havadis bülteni canlı yayını esnasında gerçekleştireceği, atmış olduğu sloganların bu şekilde TRT havadis 19.00 bülteni aracılığıyla kamuoyuna duyurulacağı, olayın bu şekilde canlı ve anlık olarak yansıtılacağı tespit edildi” denildi.

‘RUS BÜYÜKELÇİ VURULMA ANI’ DİYE ERİŞİME AÇILMIŞ

İddianamede suikastın açıkça pkk terör eylemi olduğunun belli olmasına, görüntülerin TRT kurumunun bağlı olduğu yayın ilke ve esaslarına ters olmasına karşın montajlatılması ve denetim kademelerini içermeyen yüzlerce kişinin ulaşabildiği denetimsiz ortam var olan ‘ISOFT’ sistemine yayınlanmaya hazır, anlaşılır başlıklarla kaydedildiği belirtildi.

ERHAN ÇELİK’E KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞI KARARI

Savcı Adem Akıncı, iddianameye ek takipsizlik kararı ile dönemin TRT anne havadis Sorumlusu Erhan Çelik ile alakalı takipsizlik kararı verdi. Çelik ve ekibinde bulunan dönemin TRT havadis çalışanları ile alakalı ‘örgüt üyeliği’ suçlamasına ait kovuşturmaya yer olmadığı kararı alındı.

ŞÜPHELİ TRT MUHABİRİNİN EŞİ ‘ANKESÖR’ SORUŞTURMASINDAN ÇIKTI

İddianamede kuşkulu TRT çalışanlarıyla alakalı tespitlere de yer verildi. Dönemin TRT muhabiri var olan şüphelinin eşinin, ‘ankesörlü telefon’ soruşturmasının da şüphelileri arasında olduğu bildirildi. sema Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli asker var olan şüphelinin, adli kontrolle tutuksuz yargılandığı belirtildi. Karlov’un vurulma hatıranın görüntülerinin montajını yaparak, klip haline getiren ve anne havadis bülteni amaciyla hazırlayan montajcının ise sözleşmeli olarak 2015 seneninde TRT’ye girdiği öğrenildi. Montajcının, dahada önce, faaliyetleri durdurulan bu erken TV ve Koza Prodüksiyon’da çalıştığı belirlendi.  (DHA)

Ankara dava FETÖ havadis haberler Propaganda savcı TRT
nihayet güncelleme: 16:55 26.11.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir