Motorinin litre fiyatında 8 kuruş indirime gidilecek

Motorinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 8 kuruş indirime gidilecek. Buna göre, Ankara’da motorinin litre fiyatı 6,52 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6,52 liradan 6,46 liraya, İzmir’de 6,60 liradan 6,54 liraya inecek.

Motorinin litre fiyatında gece yarısından olabilitesi çok olmak üzere 8 kuruş indirime gidilecek.

Enerji yakit Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, pompa fiyatlarına vasati 6 kuruş olarak yansıyacak indirimin var olan iki kuruşluk kısmı, devreye alınan eşel mobil sistemi kaynaklı ÖTV gelirinin adina konulmasında kullanılacak

bunun için göre, Ankara’da vasati 6,58 liradan satılan motorinin litre ücreti 6,52 Lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6,52 liradan 6,46 liraya, İzmir’de 6,60 liradan 6,54 liraya inecek.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş mahsul fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki farklıklar baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma neticeninde dağıtım firmalarınca tatbik edilen fiyatlar, rekabet ve serbesti hasebiyle şirketler ve kentlere göre minik farklıklar gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında tatbik edilen eşel mobil sistemiyle, yakit fiyatları, döviz kuru ve beynelmilel mahsul fiyatlarındaki artış neticeninde vatan içi pompa fiyatlarında alana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Kaynak: AA

Haber Videosu: Motorinin litre fiyatında 8 kuruş indirime gidilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir