İZMİRDE NE YENİR NE İÇİLİR? DETAYLI YEMEK REHBERİ

Traditional izmir boyoz / round borek . Bakery Concept.

 

İzmir’de ne yenir veya İzmirde ne içilir sorularına cevap arayan okurlarımıza özel küçük tavsiyelerde bulunacağız. Malumunuz İzmir Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biri ve yolunuz elbette bu şehre düşer. Kendine has kültürü ve tarzı ile her zaman insanlar tarafından çok özenilen ve gıpta edilen bir şehir olan İzmir tüm misafirlerinin ağzında kendi tadını bırakıyor.

İzmirde ne yenir de ağzınızda tadı kalır peki? İlk olarak şeklin neredeyse sembolü haline gelecek olan Boyoz yenir elbette. Kahvaltınızı boyoz-ayran ikilisi ile yaptığınızda insanların bu şehre neden bu denli aşık olduklarını bir kez daha anlamış olacaksınız. Neden mi? Çünkü bir çok ilimizde boyoz yok da ondan! Olanlar ise tam kıvamı, tadı tutturamıyorlar maalesef L

Boyozun peşi sıra İzmir’de ne yenir denildiğinde ise Bomba cevabını vereceğiz. Kaç yıldan beri bir türlü mizah malzemesi olmaktan kurtulamayan bomba aslında çok güzel bir çikolatalı tatlıdır. Bomba ismini ise içindeki yoğun çikolatadan ötürü alıyor. Nedeni ise ilk ısırığı aldığınızdan itibaren damağınıza kadar varan çikolatalar ve hiç bitmeyecek gibi hücum ediyorlar!

O kadar şey yedik şimdi geldi sırada İzmirde ne içilir sorusunun cevabını vermeye. İzmir’de içilecek çok şey var ancak en hesaplı ve en güzeli bence şerbet ve atom. İzmir’in Konak ilçesinde içmenizi tavsiye ettiğim şerbetler ve atomlar aslında tamamen organik sıkma meyve suları diyebiliriz.

E tamam da bundan her yerde var dediğinizi duyar gibiyim. Sizi ikna etmek için bazı şerbet işletmelerinin burada Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri hizmet verdiklerini söylememiz yeterli olacaktır diye düşünüyoruz. Anlayacağınız üzere sonradan görerek açılmayan bu şerbetçiler tamamen bu işin ustaları oluyorlar.

İzmirde ne yenir denildiğinde diğer tavsiyemiz ise Kumru olacak. Bildiğiniz sosisli ya da yöresine göre değişen tost çeşitlerinin aksine İzmir Kumru’nun bir poğaçanın içerisinde peynir, domates ve biber olduğunu bilmenizde fayda var. Gerçekten harika bir kahvaltı olduğunu düşünüyoruz. Üstelik İzmir’de çok yaygın olduğu için de çok kolay ulaşabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir