Dropshipping Nedir?

Türkçede stoksuz satış anlamına elen Dropshipping, aslında bireysel bazda e-ticaret yapmak isteyenler için bulunması imkansız bir iş imkanı sunmaktadır. Çünkü Dropshipping ile işletme ve depo giderlerinizi tamamen ortadan kaldırıyor ve çok düşük bir sermaye ile bile e-ticaret yapabiliyorsunuz. Bu yöntem ile günümüzdeki standart perakende satışı arasındaki en temel ve önemli fark, Dropshipping ile satış yapan kişilerin hiçbir şekilde stok bulundurmamasıdır. Bu yöntemde satıcı ürünü başkalarının deposundan satar. Bu kişilerde genellikle toptancı ya da üretici firmalar olmaktadır.

Kısaca stoksuz e-ticaret yapan kişiler aslında tamamen başkasına ait ürünleri satmakta ve yine ürününü sattığı kişilere satılan ürünü kargo yaptırmaktadır. Böylece sattığı ürünü dahi görmemektedir. Günümüzde birçok kişi stoksuz e-ticaret yöntemi ile para kazanmaktadır, hatta bu konuda işlerini ilerletip oldukça yüklü miktarda kazananlarda mevcuttur. Şimdi sizlere bu satış yönteminin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedelim.

Dropshipping İle E-Ticaret Satışının Avantajları

  • Öncelikle çok az bir sermaye ile sizlere iş dünyasının kapılarını açmaktadır. Herhangi bir mağaza açmak ya da ürünlerinizin stok problemi için depo tutmak zorunda değilsiniz, çünkü kendi ürününüz yok.
  • Bu yöntem sayesinde bir ürünü satmak için satın alma masrafına daha doğrusu riskine girmenize gerek kalmamaktadır. Böylece ürünün elinizde kalma gibi bir riski olmamaktadır.
  • Stoksuz e-ticaret ile işe başlaması oldukça kolaydır ve hiçbir şekilde fiziksel olarak ürünlerle uğraşmak durumunda kalmazsınız. Bu yüzden herhangi bir depo veya işyeri açmanıza gerek kalmaz ve kargo ile uğraşmazsınız. Bu yüzden cebinizden tek kuruş masraf çıkmaz.
  • Dropshipping ile yaptığınız ticaretlerde herhangi bir muhasebeciye ihtiyacınız olmamakta ve yine buradan da ekonomik olarak avantaj sağlamaktasınız. Bu iş için bir tane diz üstü bilgisayarınızın olması yetmektedir.
  • Büyüdükçe belli oranda masrafınızda artacak fakat, doğal olarak kar oranınızda katlanmış olmaktadır. Ama ne olursa olsun hiçbir masrafınız stoklu çalışanlar kadar olmamaktadır.
  • En önemli Dropshiping kolaylığı ise esnek zamanlı olmasıdır. Evinizde ve günün istediğiniz anında işlerinizi yapabilmektesiniz. Yeter ki müşterileriniz ve tedarikçilerinizle sağlam bir şekilde irtibatınız olsun yeter. İşte tüm bu sağladığı avantajlar Dropshipping’i mükemmel bir satış yöntemi yapmaktadır.

Dropshiping İle E-Ticaret Satışının Dezavantajları

  • Sizlere bu satış yönetiminde dezavantaj olarak ilk söyleyeceğimiz kar oranının oldukça düşük olmasıdır. Bir ürünü kendiniz üretiyor olsanız karınızı rahatlıkla belirleyebilmektesiniz, ancak başkasının ürününü satarken ancak komisyon kazanabilmektesiniz. Bu yüzden yüksek miktarda para kazanmaya başlamanız zaman isteyecektir. Fakat burada şu gerçek asla göz ardı edilmemeli, stoksuz e-ticaret ile birçok satıcı da şuanda devasa şirketler haline gelmiştir.
  • Envanter sorunu yaşayabilmektesiniz. Eğer tedarikçileriniz ellerinde iten ürünü size vaktinde haber vermezlerse ürün sizin listenizde satışta gözükür ve satın alındığında da tedarik sıkıntısı yaşarsınız. Bu da sizin ticaret puanınıza olumsuz olarak yansır.
  • Bir başka sorun ise paketleme ve kargo gönderim işleri olmaktadır. Eğer tedarikçiniz ürünü iyi paketlemez, yanlış ürün paketler ya da zamanında kargoya göndermezse buda ayrı bir sorun oluşturmaktadır. Tüm bu durumlarda müşteri ile tedarikçiler değil siz muhatap olmak zorunda olduğunuz için kendinize kesinlikle güvenilir tedarikçiler seçmelisiniz.
  • Kısaca hemen her ticarette olduğu gibi Dropshipping ile yapılan ticarette tamamen mükemmel ve stressiz değil. Hemen her işte olduğu gibi bu işinde zor yanları ve sıkıntıları olabilmektedir.

Yazımızın son kısmını Dropshipping karlı bir iş mi sorusunun cevabını merak edenlere ayıralım. Her ticaret işinde olduğu gibi gerçekten zaman ayıran, emek harcayan ve işini dürüst yapanlar için önü açık oldukça güzel bir iş imkanı olmaktadır. Bu yüzden Dropshipping karlı mı diye merak edenlere rahatlıkla düzgün bir şekilde çalıştığınızda karlı e zahmetsiz bir iş olmaktadır diyebiliriz.

 

 
Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir