Daha İyi Öğrenmek İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Bilgi günümüzde oldukça önemli bir değerdir. Bilgi dağarcığınız ne kadar geniş olursa iyi yerlere gelebiliyorsunuz. Öğrenmek kişiyi iyi yerlere taşıyabiliyor. Bu nedenle insanlar daha iyi öğrenmek için yoğun bir çaba sarf etmektedir. Peki, daha iyi öğrenebilmek için nasıl bir izlenmeli, neler yapılmalı, bu konuda sizlere bazı önerilerde bulunabiliriz.

Karşınızdaki Kişilere Bir Şeyler Öğretin

Birilerine bilgiyi öğretmeye çalışmak aslında kendinizin daha iyi öğrenmenizi sağlar. Kendi çalışmalarınızı aktarmanız bilgilerinizin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Bilgiler bu şekilde hafızanıza daha iyi yerleşir.

Öğrenme Sürenizi Kısaltın

Araştırmalar yeni bilgilerin 30-50 dakika arasında öğrenilmesinin yeterli olduğunu göstermektedir. Yeni bir bilgiyi öğrenmek için en az 30 dakika, en fazla 50 dakika zaman ayırmalısınız. Öğrenmeye 30 dakikadan az süre ayırmanız halinde yapınızdan kaynaklı yine öğrenebilirsiniz. Ancak öğrenmeye 50 dakikadan fazla zaman ayırdığınız da beynin bir seferde alacağı bilgiden fazlasını almaya çalışırsınız. Bu nedenle öğrenmeye ayırdığınız zaman 50 dakikayı geçecek ise mutlaka arada 10-15 dakikalık molalar vermelisiniz. Özellikle genel forum sitesinde hem bilgi edinme hem de oyun ve eğlencelerle zaman geçirebilirsiniz.

Not Almayı İhmal Etmeyin

Öğrenmek istediğiniz bilgi hakkında mutlaka not tutmaya hazır olmalısınız. Öğrenme fırsatının ne zaman karşınıza çıkacağınızı bilemezsiniz. Ayrıca öğrenme sürecinde not almak için kâğıt ve kalemi tercih edin. Bilgisayara not almaktan daha etkili olduğunu göreceksiniz. Kâğıt ve kalem ilginizi dağıtmadan not almanıza yardımcı olur ve daha kolay öğrenebilirsiniz.

Zihninizin Dinlenmesine İzin Verin

Sürekli çalışmak öğrenmeyi zorlaştırır. Arada molalar vererek zihninizi boşaltın. Beyin kısa süreli öğrenme turlarında daha etkin rol oynar. Yeni öğrendiklerinizi devamlı tekrarlamak yerine çalışmak ve mola şeklinde rutininiz olsun. Bu şekilde daha kalıcı öğrenme mümkün olacaktır.

İyi Öğrenmek İçin Uykunuza Dikkat Edin

Öğrenme sürecinde kısa süreli kestirmek bir adım öne geçmenize yardımcı olur. Bu konuda yapılmış araştırmalarda bulunmaktadır. Sürekli çalışanlara göre arada uyuyanlar öğrendiklerini daha iyi hatırlamaktadır.

Farklı Öğrenme Teknikleri Kullanın

Arada bir rutininizi değiştirmeniz daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır. Öğrenme şeklinizi değiştirerek bilgiyi farklı yollarla öğrenin. Zihninizi bilgiyi farklı şekillerde hatırlamayı öğrensin. Siz de forumdenizine girip birçok konu hakkında beyin fırtınasına katılmak istemez misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir