Pentagon’dan Aramco saldırısı açıklaması: Daha önce bu seviyede bir şey görmemiştik

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman Suudi Arabistan petrol şirketi Aramco’nun tesislerine yönelik saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Hoffman, “Saldırıda çok sayıda hava unsuru kullanılarak eş zamanlı gerçekleştirildi. Daha önce bu seviyede bir şey görmemiştik” dedi.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ müdafaa Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Suudi Arabistan yakit şirketi Aramco’nun tesislerine baz alinarak saldırıyı “karmaşık” ve “koordineli” olarak tanımladı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Patrick Ryder ile müsterek medya toplantısı düzen eden Pentagon sözcüsü, “Saldırı çok sayıda sema unsuru kullanılarak eş zamanlı gerçekleştirildi. Hedefledikleri alanları vurdular. dahada evvel bu seviyede tek şey görmemiştik.” diye konuştu.

“SUUDİ ARABİSTAN’LA BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ”

ABD’nin Suudi Arabistan’a analiz ile alakalı yardım sağladığını belirten Hoffman, “Orada net ne olduğuna değin değerlendirmesini yapması amaciyla Suudi Arabistan ile çalışıyoruz. Orada değerlendirme ekibimiz var ama Suudi Arabistan’ın saldırının net nereden geldiğini ve nihayet sorumluları duyuru etmesini bekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İRAN’A YÖNELİK ASKERİ HAREKAT MASADA DEĞİL

ABD’nin askeri olarak tek cevap verme ile alakalı karara varıp varmadığına ait tek suali Cevaplayan Hoffman, müdafaa Bakanlığının işinin her vakit başkana askeri seçenekler saglamak olduğunu ama şu aşamada İran’a baz alinarak askeri harekat amaciyla rastgele tek kararın mevzubahis olmadığını söyledi.

“SALDIRILAR KARMAŞIK VE KOORDİNELİ”

Hoffman, “Öncelikle değerlendirmenin bitirmesi ve bunun sonucunun birine işaret etmesi gerekiyor. Bu Daha olmadı. bu konuyla alakali temkinliyiz ve Suudilerin nihayet değerlendirmelerini tamamlayıp kendisinin neticelerini duyuru etmelerini bekleyeceğiz.” diye konuştu.

Aramco tesislerine baz alinarak saldırıyı “karmaşık” ve “koordineli” olarak tanımlayan Hoffman, saldırının bölgedeki gerginliği hiç olmadığı civarindan tırmandırdığına dikkati çekti.

“DAHA ÖNCE BU SEVİYEDE BİR ŞEY GÖRMEMİŞTİK”

Hoffman, “Saldırı, çok sayıda sema unsuru kullanılarak eş zamanlı gerçekleştirildi. Hedefledikleri alanları vurdular. dahada evvel bu seviyede tek şey görmemiştik.” dedi.

“SALDIRILARI ENGELLEMEK ile alakalı ÇALIŞACAĞIZ”

Albay Ryder da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ortada Kuvvetlerinin (CENTCOM) hemide saldırıya ait ayni vakitte da gelecekte bu tür saldırıların önüne geçmek yerine Suudi Arabistan ile müzakereler yaptığını belirtti.

Genelkurmay sözcüsü, bu konuyla alakali spekülasyon uygulamak istemediğini ifade ederek, detaylara girmedi.

Ryder, ABD’nin Suudi Arabistan’a sattığı sema müdafaa sistemlerinin Aramco saldırısını engelleyemediğine ve ABD’nin Amerikan askerlerinin alanda nasıl koruyacağına ait tek suali şöyle yanıtladı:

“Suudilerle, uzunca süreli ortaklığımız kapsamında gelecekteki saldırıları engellemek ile alakalı çalışacağız. Açıkçası dahada evvel cenup sınırlarının savunması ile alakalı oldukça muavin olmuştuk. Bu noktada Suudiler Husi saldırılarının yoğun olduğu güneyde roket ve drone saldırılarına karşı tesirli olmuşlardı ama dediğim benzeri ülkenin kuzeyinde de neler yapacağımız ile alakalı Suudilerle görüşüyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan’ın doğusundaki Abqaiq ve Hujrat Khurais bölgelerinde Suudi devletinin petrol-gaz şirketi Aramco’ya ait iki tesisine baz alinarak insansız sema aracıyla (İHA) hücum düzenlenmişti. Bu hücum sonrası Suudi Arabistan’ın ulusal yakit şirketi Saudi Aramco yakit üretiminde hergün 5,7 milyon varil kesintiye yollar açmıştı.

ARAMCO NEDİR?

Saudi Aramco veyahut resmi isimiyle Saudi Arabian Oil Company, Suudi Arabistan’nın ulusal yakit ve doğalgaz şirketidir. Şirket evvel olarak Kral Abdülaziz İbn-i el-Suud ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Franklin Roosevelt tarafından müsterek olarak kurulmuştur. Aramco, dünyanın en karlı şirketi olarak gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir