Kredi Kartı Limit Arttırma Nasıl Yapılır?

Alışverişlerinde çoğunlukla kredi kartı kullanan kişiler, bankaların gelir durumlarını göz önünde bulundurarak belirlemiş olduğu kredi limitini artırmanın yollarını aramaktadır. Kredi kartı, akılcı kullanıldığı zaman beraberinde birçok avantajı getirmekte ve kullanıcılarına çeşitli imkanlar sağlamaktadır. Bu imkanlardan bir tanesi taksit seçeneğidir. Bu yazımızda, kredi kartı limit arttırma işlemini gerçekleştirmek isteyen kredi kartı kullanıcılarına bilgiler sunulacaktır.

Bir kredi kartının limitinin belirlenmesinde etkili olan, bankaların baz aldığı iki ana faktör bulunmaktadır. Bunlar:

  • Kredi kartı kullanıcısının gelir durumu
  • Kredi kartı kullanıcısının sahip olduğu kredi notudur.

Kredi Notu ve Kredi Kartı Limit Arttırma

Kredi kartı limit arttırma işleminde etkili olan en önemli unsurlardan bir tanesi kişinin sahip olduğu kredi notudur. Bankalar, bir kişiye kredi kartı verirken kredi notunu baz alır; kredi notu düşük olan kişilere kredi kartı vermeyi uygun görmezken, kredi notu ortalama olan kişilere de belli bir limite kadar kredi kartı çıkartır. Kredi notu ortalamanın üzerinde olan kişilere de gelir durumlarına göre bazen de gelir durumlarının çok üzerinde limitli kredi kartı temin edilir. Dolayısı ile düşük limitli kredi kartının limitini yükseltmek isteyen kişiler, aynı zamanda kredi notunda yükseltmelidir.

Gelir Durumu ve Kredi Kartı Limit Arttırma

Kredi kartı limit arttırma işlemi, kredi kartı sahibi olan kişinin gelir durumu ile de doğru orantılıdır. Normal şartlarda, bir kredi kartının limiti, kartın sahibinin yıllık gelirinin 2 katı olarak belirlenmektedir. Kişinin, kredi kartı sahibi olmasının ikinci yılından itibaren, kredi kartı limiti gelir durumunun dört katına çıkartılabilmektedir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi notunda sorun bulunmayan ve gelir durumu uygun olan kişilerin kredi kartı limit arttırma işlemi için tercih edebileceği çeşitli yollar bulunmaktadır. Bu yollardan ilki; kartın bağlı bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek şahsen başvuru yapmaktır. İkinci yol ise daha kolay ve uğraşsızdır. Kredi kartı limiti arttırmak isteyen kişiler, bankanın çağrı merkezini arayıp limit arttırma taleplerini müşteri temsilcisine iletebilirler ve böylelikle başvuru gerçekleşmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir