Rize’de 1 kişi sel sularına kapılarak kayboldu

Rize’de etkili olan şiddetli yağış sonrasında Salarha beldesinde bir araç dere taşması sonucunda sele kapıldı. Araçta bulunan 2 kişi kurtarılırken, 1 kişi sel sularında kayboldu. Derenin sularına kapılarak kaybolan vatandaşın Hüseyin Çap olduğu öğrenildi.

Rize’de akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağış hayatı menfi etkiledi. Salarha beldesinde tek araç derenin taşması neticeninde su baskın sularına kapıldı. Araçtaki iki kişi kurtarılırken, tek kişinin su baskın sularına kapılarak kaybolduğu argüman edildi. Kaybolan yurttaş amaciyla arama çalışmaları başlatıldı.

Yollar göle döndü

Olay hatıranı gören Dinçer Topal adli yurttaş yaptığı açıklamada, “3 oto peş peşe gidiyordu. tek tanesi sola doğru yanaştı iyice. Bağırdık. Aracı yola almaya çalışıyordular. Su tek anda geldi aldı onu. İki kişiyi kurtardık, tek kişiyi su aldı. Araçtakileri kurtardık. Aracı gördük, bağırdık. tek kişi aracı dayanıyordu. Su baya artmıştı. Aracı kurtarmak amaciyla dayanırken çukura düştü. Suya kapılarak, su aldı getirdi onu. Yalnızca kafasını gördüm.” dedi.

‘3 SAATTE METREKAREYE 120 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ’

Rize Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, alana gelen su baskın felaketinin derhal peşinden Salarha Beldesi’nden yaptığı izahta nihayet üç saatte alanda metrekareye 120 kilogram yağmurun düştüğünü ifade etti.

Sel suları önüne gelen her şeyi sürükledi

Dalkıran gazetecilere yaptığı izahta şu ifadelere yer verdi: “Gün içinde yoğunlaşan tek kuvvetli yağış gerçekleşti. nihayet üç saatte metrekareye 120 kilogram yağış düştüğünü biliyoruz. Saat 22.00 sularında üç vatandaşımızın bulunduğu tek araçtan iki vatandaşımız kurtuldu, tek vatandaşımızın da su baskın sularına kapıldığına değin teyide gereksinim tek bilgi var elimizde. Arama kurtarma ekiplerimiz vatandaşımızı derhal aramaya başladı. Yollarda alana gelen kapanmalara müdahale ettik. Vatandaşlarımızın titiz ve sakinimli olmasını istiyoruz.”

İçinde üç kişinin bulunduğu oto su baskın sularına kapıldı. Otomobildeki iki kişi kurtarılırken Hüseyin Çap su baskın sularına kapılarak kayboldu

SULARA KAPILARAK KAYBOLAN VATANDAŞIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Mahsur kaldığı otmobilden kurtarılmaya çalışılırken su baskın sularına kapılıp kaybolan vatandaşın Hüseyin Çap olduğu öğrenildi. Bölgede çok sayıda polis, 112 aciliyetli Servis, Afet ve aciliyetli durum İl Müdürlüğü (AFAD) ile Rize Belediyesi ekipleri Hüseyin Çap’nu arama çalışmalarını sürdürüyor. Hüseyin Çap’ın yakınlarının bekleyişi ise sürüyor.

Hüseyin Çap’ın yakını Servet Yetir, selden yarım saat evvel Çap ile görüştüğünü belirterek, “Olaydan yarım saat evvel kendisiyle görüştük. Gitme demiştik ona. Amcasının oğullarıyla beraberdi. tek anda internette su baskın haberi gördük, tek kişi kayıp. Biz de köye çıktığını biliyorduk, tereddüt ettik ve aradık telefonuna ulaşamadık. Amcasının erkek çocuğunu aradık onun telefonu da çaldı cevap vermedi. İnternette kendisinin ismini görünce karakola gittik.

Şimdi sabahtan beri burada arama çalışmaları ayni ritimde devam ediyor. Allah razı olsun AFAD, UMKE hepsi tek yerden arıyor. Allah’tan umudumuzu kesmiyoruz, allahın izniyle bulacağız onu” dedi. Rıfat Çap ise, “Akşamki duyumumuza göre ırmakların suları yola taştı. oto asfaltın üstünden geçmek üzereyken sürüklenmeye başladı. Bu da art kapıyı açınca dereye doğru düştü dediler bize” ifadelerini kullandı.

AFAD, UMKE ve Rize Belediyesi’ne bağlı ekiplerin Hüseyin Çap’ı arama çalışmaları ayni ritimde devam ediyor.

AFAD MÜDÜRÜ: ARACI KURTARMA TELAŞINA DÜŞMÜŞLER

AFAD İl Müdürü Şakir Kurk ise taraf derelerin yola taştığını belirterek otomobilleri ile üç kişinin ısrarla yoldan geçmeye çalıştığını söyledi. Kurk, “3 kişi araçla sürüklenmeye başladı. Bu sırada aracı kurtarma telaşına kapıldılar. Araçtan çıkan vatandaşımızın biri su baskın sularına kapıldı. Arama çalışmalarına ayni ritimde devam ediyoruz. 25 kişilik arama kurtarma ekibimiz, sivil halkımızla arama çalışmalarını sürdürüyoruz. Yağışlar ağırlıklı kıyı kesimi etkiledi. takriben denizden 15 kilometre içeride tesirli oldu . dört saatte metrekareye takriben 120 kilogram yağış düştü. Yağışlar tekrar aralıklarla ayni ritimde devam edecek” dedi.

`DİZ SEVİYESİNDEN çok SU SÜRÜKLER´

Vatandaşları su baskın ve heyelanlara karşı uyaran Kurk, “Selde diz seviyesine gelen suların dahi araçları ve insanları sürükleyebileceği bilinmeli. Bunu defaatle yasamsal medya ve medya yoluyla anlattık. özellikle su baskın sularına direnmemek,  önlem almak, sağlam tek yerde yağmurun geçmesini beklemek lazım.  Burada Ne yazık ki bunun benzeri tek talihsiz olay oldu. Çalışmalar erken vakit ağarması ile başladı. Gece 02.00’ye civarindan aramalarınızı yapmıştık. Şimdi tekrar derenin karşısından ekiplerimiz titiz tek şekilde aramalarını yapıyorlar. Bu parkur denize 6 kilometre mesafede olduğundan dalgıçlarımız, deniz polisimiz kıyı güvenlik botları da denize taramalar yapıyor. Yolda bulunan hidroelektrik santralinin baraj kapaklarını açtık. Vatandaşın denize gitmiş olabileceği düşünüyoruz” dedi.

O ANLAR KAMERADA

Öte istikametten Şehirde şiddetli yağış sonrası Salarha Deresi’nin taştığı anlar da anbean kameralara yansıdı. tek iş yerinin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde; karayolundan akan derenin sürücülere güç anlar yaşattığı görüldü. Otomobilleri ile ilerlemeye çalışan sürücüler yoldan çıkarak emniyetli alanlara erişmeye çalıştı. Bir kişinin gsm telefonu ile kaydettiği görüntülerde ise yolda var olan sürücünün otomobilini kurtarmaya çalıştığı anlar yer alıyor. Görüntülerde; otomobilini kurtaramayan Hüseyin Çap´ın ise o esnada sulara kapıldığı görülüyor.

SAĞ KURTULACAK DİYE UMUDUM YOK

Rize’de sele kapılarak kaybolan Hüseyin Çap’ın eşi Fatma Çap, olay yerinde bekleyişini sürdürüyor. elemli eş Fatma Çap, “Akşam eşimle görüştüm. ‘Köye çıkma gel merkezde kalalım’ dedim. O arkadaşları ile köyde kalacağını söyledi. ardindan ‘çok yağmur yağıyor, gel çıkma’ dedim ama o yoldaydı. ardindan aradım ama ulaşamadım, yanındaki arkadaşını aradım. Onun telefonu çalınca Haneye çıktılar sandım. ardindan ‘kayboldu’ diye yasamsal medyada baktık ismini yazdılar. ‘Sağ kurtarılacak’ diye umudum yok. Dere çok yüksek. Cenazesine erişmek istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir