İstanbul – İzmir yolu yılda 3,4 milyar lira tasarruf sağlayacak

404 kilometrelik yol, zaman ve akaryakıt tüketimini azaltacak, turizmi, ticari faaliyetleri hızlandıracak.

İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun 192 kilometrelik kesimi ile Bursa Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Yapımına 2010’da başlanan yollar çalışmalarında bugüne civarindan Bir takım kesimler trafiğe açılmış, 201 kilometresi anne gövde, 33 kilometresi de bağlantı yolu olmak üzere hizmete alınmıştı. Bir gün evvel açılan 192 kilometrelik kesimle de İstanbul-İzmir arasındaki toplaminda yolculuk 404 kilometreye düşmüş oldu.

Mevcut yollar ile şu anda İstanbul-İzmir arası 8,5 saatte kat edilebilirken, trafiğin vasati hızı da 40-45 kilometre arasında alınabiliyordu. tertemiz yapılan bu yollar ile 404 kilometrelik İstanbul-İzmir Otobanı 3,5 saatte tamamlanabilecek.
Bir asma köprü, ikisi kati olmak üzere 38 viyadük, üç tünel, 179 köprünün bulunduğu projenin Tamamiyle hizmete girmesiyle birlikte 2019 senesi tahmini trafik değerleri dikkate alındığında, vakitten iki milyar 500 milyon lira, akaryakıttan 930 milyon Lira olmak üzere senelik toplaminda üç milyar 430 milyon Lira tasarruf sağlanacağı olasılık ediliyor. Emisyon salınımının da senede 375 bin ton azaltılması hedefleniyor..

KAZANÇLI PROJE
Projenin her bakımdan kazançlı olduğunu kaydeden Erdoğan, şunları kaydetti: 11 milyar dolarlık projenin ülkemize yakıt vakit katkısı senelik 3,5 milyar lira. İş bilenin kılıç kuşananın. İş üretiyoruz. Turizm hızlanacak, ticari faaliyetler hızlanacak, ülkemize katkı sağlayacak. İnşa eden ve sözleşme tarihinden bu yana 22 sene dört ay süreyle işletecek ortaklığın devlete ödeyeceği var olan 6,3 milyar lira. Bay Kemal işte bu işin maliyeti bu öğren… Bu her bakımdan kazançlı ve karlı. Devletin kasasından tek şey çıkıyor mu? Hayır.
Bursa’da bu erken açacağımız 1.355 yatak kapasiteli Bursa Şehir Hastanemiz Bursa’nın güzelliğine zerafet katmış. kendisinin içinde altı ihtisas hastanesi kendisinin alanında çok standartlara sahip. Biz Sanki tur atlatırken, birileri hâlâ bu işlere balçık atarak kendine siyasi pay çıkarmaya çalışıyor. CHP’nin başındaki zatın tekrar kent hastanelerimizle uğraştığını duydum. Belki başkası yapsa cehaletine veririz. Bu işi geçerliligi hayatında bunun benzeri tek şey yapmamış Hem de SSK hastanelerinde milleti rezil eden tek kişi yapınca insanın canı sıkılıyor. Neymiş kent hastanelerinin maliyetini kimse bilmiyormuş… bunun benzeri diyor.

CEBİMİZDEN kazanç ÇIKMADI
Biz kendisinin cebimizden kazanç vermiyoruz. Biz buraya yıl, ay, vakit koyuyoruz. Bu civarindan vakit çalıştırmak suretiyle bu hastaneyi yapacaksın. bunun için yap işlet devret denir Bay Kemal.
CHP’nin başındaki zat kalkınma tasarınını tenkit etmek yerine ulusal gelirin on senedir artmadığını argüman etmiş. Türkiye’nin geliri 236 milyar dolardı, bu rakamı 950 milyar dolara civarindan çıkardık 2013’te. Bu zat yolcu olaylarında sokakları terörize edenlerin yanındaydı. Bu zat PKK pkk terör örgütünün siyasi temsilcileriyle birlikte Ankara’dan İstanbul’a yollar yürüyordu. 15 Temmuz gecesi havalimanında tankların savunması altında Bakırköy Belediyesine gidiyordu. Çukur eylemleri ile saldırıldığında teröristlere barikatları kuran arkadaşlar diye sesleniyordu. Hayatı yalan. Uzunca tek vakit tiyatro diyerek darbecileri koruyordu. Suriye topraklarından ülkemize baz alinarak tehditleri engellemek amaciyla harekete geçtiğimizde Afrin’e girmeyin diyerek gözdağı verme peşindeydi…
Şimdi müjdeyi veriyorum, enflasyon da düşecek. Yatırımcı kardeşlerime sesleniyorum; artık var yatırımlarınızı genişletin. İstihdamı da artırın. Döviz kuru artık belli tek seviyenin üstüne çıkamıyor. Önümüzü tek sene kazasız belasız arkada bıraktığımızda tertemiz tek şahlanış dönemine gireceğiz.

FIRAT’IN DOĞUSUNA GİRECEĞİZ
Afrin’e, Cerablus’a, el-Bab’a girdik. Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ile de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile de paylaştık. Taciz atışları ayni ritimde devam ettikçe bizim Suskun kalmamız mümkün değildir. O sabrın tek sonu var.

(Türkiye Gazetesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir