Konda Araştırma Şirketi’nden dikkat çeken İmamoğlu-Yıldırım raporu

23 Haziran İstanbul seçim sonuçlarını en yakın bilen anket şirketi olan Konda Araştırma, seçim sonrasında hazırladığı “Sandık Analizi ve Seçmen Profilleri” raporunu yayımladı.

KONDA Araştırma Şirketi, 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerine ait “Sandık Analizi ve seçilecek kisi Profilleri” raporunu sitesinden yayımladı.

KONDA Araştırma Şirketi’nin hazırladığı seçenek raporuna göre, işsizler, öğrenciler ve gençler Ekrem İmamoğlu’na oy verirken, Binali Yıldırım’a oy verenlerin ise ağırlıklı olarak lise ve altı okullardan mezun oldukları kaydedildi.

BİNALİ YILDIRIM’A ulusalci devinim partisi DESTEĞİNDE DÜŞÜŞ

KONDA’nın 19-20 Ocak’ta adayların Daha belli olduğu dönemde, 31 Mart seçimlerinden tek hafta evvel 23-24 Mart’ta ve 23 Haziran seçiminden tek hafta evvel 15-16 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdiği üç değişik araştırmanın sonuçlarının kıyaslandığı raporda 31 Mart’ta ulusalci devinim partisi seçmeninin yarısı Binali Yıldırım’a oy verirken, haziran ayında bu desteğin 3’te tek oranına gerilediği tespiti yapıldı.

“İMAMOĞLU, ÖĞRENCİLER içinde CİDDİ HAKİMİYET GÖSTERMİŞ”

Rapora göre, öğrenciler ve işsizlerin Ekrem İmamoğlu’na oy verdikleri görüldü. KONDA Araştırma, kişilerin çalışma durumlarına göre oy tercihlerine ait şu değerlendirmede bulundu:

“İmamoğlu’nun en çok varlık gösterdiği grup ise hükümet memurları, hususi sektör çalışanları ve hür iş sahiplerinden oluşan ak yaka çalışanlar olarak görülüyor. Ancak, özellikle Mart ayından sonra, İmamoğlu, İstanbul nüfusunun yüzde 10’a yakın tek bölümünü oluşturan öğrenciler arasında ağırbaşlı tek hâkimiyet göstermiş.

özellikle kararsız öğrenciler sandık yaklaşınca tercihlerinin İmamoğlu olduğunu belirtmişler. İmamoğlu’nun nihayet vakitte oyunu arttırdığı tek başka grup de yetişkin nüfus içindeki oranları yüzde 6-8 arasında değişen işsizler. İşsizler arasında kararsız olanların da 31 Mart sonrasında İmamoğlu’nu seçenek etmeye başladığını bulgularda görebiliyoruz.”

GENÇLERİN TERCİHİ NE OLDU?

Ekrem İmamoğlu’nun oyları her ıslak grubunda 31 Mart’a oranla arttı. ama raporda İmamoğlu’nun gençler arasındaki oyunun yüzde 37’den yüzde 58’e çıktığına dikkat çekildi.

Yıldırım’ın oyunun ise 18- 32 ıslak grubu gençler arasında yüzde 36’dan yüzde 30’a indiği ifade edildi.

Araştırmaya göre, İstanbul’un yetişkin nüfusunun yüzde 24’ünü teşkil eden üniversite mezunları içinde Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini söyleyenlerin oranı 23 Haziran döneminden evvel yüzde 48’den yüzde 64’e çıktı.

İmamoğlu üniversite mezunları arasında en popüler aday olurken, dahada az eğitimlilerde Binali Yıldırım’ın dahada çok seçenek edildiği belirlendi.

İLÇE İLÇE EKREM İMAMOĞLU- BİNALİ YILDIRIM KIYASLAMASI

Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 50’den çok oya eriştiği ilçelere bakıldığında sırasıyla Beşiktaş (q,1), Kadıköy (% 67,8), Bakırköy (f,3), Şişli (Y,7), Adalar (X,5), Maltepe (R,4), Silivri (Q,1), Beylikdüzü (Q,1) ve Çatalca (P,6) öne çıkıyor.

bunun için karşılık Yıldırım’ın maksimum oy oranına eriştiği ilçeler ise sırasıyla Sultanbeyli (S,5), Esenler (P,1), Arnavutköy (% 48,4), Sultangazi (H,1), Bağcılar (F), Pendik (C,6), Ümraniye (C,2), Gaziosmanpaşa (B,7), Başakşehir (B,7), Şile (B,2), Kağıthane (A,5).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir