2019 Bekçi Alımındaki Şartlar

Bekçi alımları yılın belirli dönemlerinde yapılmaktadır. 1. dönem bekçi alımı başvuru işlemleriyle beraber görevine başlayan binlerce bekçiden sonra 2. dönem alımlarıyla ilgili başvurular da tamamlanmıştır. Mahalle bekçisi olmanın elbette birçok şartı vardır. Ayrıca bekçilik başvurusu sürecine de dikkat etmek gerekiyor. Sizlere bu konuda en güncel bilgileri sunan web sitemiz üzerinden daha pek çok alım ilanına da ulaşabilirsiniz.

Bekçi Alımlarında Başvuru Süreci

Çarşı ve Mahalle bekçisi olmak isteyenlerin öncelikle belirtilen tarihlerde ön başvuru yapması gerekiyor. Bu süreçle beraber pa.edu.tr adresinden yapacağınız başvurudan sonra para yatırmanız ve daha sonra ön sağlık aşamasından geçmeniz şarttır. Genelde bekçi alımı başvuru sürecinde e-Devlet üzerinden de akademinin platformuna giriş yapılabiliyor. Bu nedenle hızlı bir şekilde başvuru yapmak için e-Devlet sitesini de kullanabilirsiniz.

Bekçilik Alımlarında Sınav Süreci

Başvuruların alınmasından sonra sınav ücreti yatırılmaktadır. Ücretin ardından ise akademinin yapacağı duyuruya göre ön sağlık aşamasına geçilir. Ön sağlık kontrolünden geçen bekçi adayları daha sonra yazılı sınava tabi tutulacaktır. Bu sınavda adayları bekleyen 100 soru vardır. Sosyal, Genel Kültür, Matematik, Fen, Türkçe ve Hayat Bilgisi gibi alanlarda karşınıza çıkacak soruları doğru bir şekilde yanıtladıktan sonra sınav sonuçlarını beklemeniz gerekiyor.

Bekçilik Alımlarında Fiziki Yeterlilik Süreci

Yukarıda bahsedilen yazılı sınavdan başarılı bir şekilde sonuç alanlar Polis Akademisinin gerçekleştireceği spor mülakatına alınmaktadır. Bu mülakatta çeşitli parkurlar yer alır. Herhangi bir sorun yaşamadan belirtilen süre içinde parkuru geçenler son olarak kurulun karşısına çıkmaktadır. Kurul tarafından sorulacak sorulara doğru ve emin yanıtlar vererek artık sınav sonuçlarını beklemeye başlayabilirsiniz.

Bekçilik Alımlarında Sınav Sonuçları

Genelde bekçi alımı başvuru yapıldıktan sonra ve mülakatların tamamlanmasının ardından 3 aylık bir sürede kesin sonuçlar paylaşılmaktadır. Bu süre akademinin yoğunluğuna bağlı olarak da değişebilir. Asil veya yedek olarak karşınıza çıkan sonuçlara göre eğitim almak için belirlenen tarihlerde eğitim bölgelerine gitmeniz şarttır.

Bekçilik alımı, uzman çavuş alımları ve tüm askeri alımlar için sitemizi düzenli olarak ziyaret edebilirsiniz. Bu konuda güncel bilgiler sunarken aynı zamanda aklınıza takılan tüm soruları da yanıtlamaya devam ediyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir