Engelli ve hükümlülere hibe desteği başladı

Kendi işini kurmak isteyen engelliler ve eski hükümlü vatandaşlar için sağladığımız hibe desteği için başvurular başladı. Başvurular 14 Haziran 2019 tarihine kadar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri’ne yapılabilecek.

Bakan Selçuk, yasama geçirdikleri çalışmalar ile 2014 yılından bu yana kendisinin işini kurmak istek eden Özürlü ve Daha önceki cezalilari destek sağladıklarını söyledi.

2014-2019 yılları arasında Özürlü ve Daha önceki cezali çalıştırmayan işverenlerden yönetimsel kazanç cezası olarak tahsil edilen tutarların görevli komisyon tarafından onay edilen projelere destek olarak aktarıldığını belirten bakanimiz Selçuk, şöyle ayni ritimde devam etti.

“Kendi işini kurma projesi kapsamında Bin 550 engelliye 63 milyon 276 bin TL, 888 Daha önceki hükümlüye de 22 milyon 864 bin Lira Hibe Desteği sağladık. kendisinin işini kurmak istek eden Özürlü ve Daha önceki cezali vatandaşlarımıza baz alinarak olarak 2019 senesi 2. asama başvurularımız ise başlamış olup, hibe desteğinden istifade etmek istek eden vatandaşlarımızın projelerini 14 Haziran 2019 tarihine civarindan teslim etmeleri gerekiyor”

“Verilecek desteğin gayesi, Özürlü kardeşlerimizin ve Daha önceki hükümlülerin kendisinin işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri yolu ile rehabilitasyonlarına muavin olmak.” diyen bakanimiz Selçuk,‘’Proje saglamak istek eden vatandaşlarımız www.iskur.gov.tr adresinde “Duyurular” bölümünde yayımlanan müracaat kılavuzu ve formuna göre
hazırlayacakları projeleri 14 Haziran 2019 tarihine civarindan bulundukları illerdeki Çalışma ve İş müessesesi İl Müdürlüklerimize elden veyahut posta yoluyla teslim edebilirler” ifadesini kullandı.
Engelli ve Daha önceki cezali çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen yönetimsel kazanç cezaları fonundan engellilerin kendisinin işini kurmalarına baz alinarak projeler, mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması, engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojileri benzeri çalışmalar yürütülüyor.

FOREKS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir