Trump göçmenlik reform teklifini açıkladı!

ABD Başkanı Donald Trump, Green Card uygulamasını hedef alan “liyakat esaslı göçmenlik sistemine” ilişkin teklifinin detaylarını kamuoyuna açıkladı. Buna göre her yıl verilen Green Card sayılarında herhangi bir düşüş olmayacak. Rastgele seçme yerine evrensel kriterler getirecek.

Beyaz Saray’ın bahçesinde düzen ettiği medya toplantısında Trump, önerisi “modern dünyanın kıskanacağı” tek sistem olarak tanımladı. mevzubahis sistemin, Amerikan işçilerinin menfaatlerini önceleyen tek sistem olacağını belirten Trump, “Gelecek nesillerimizin gelişmesini fırsat verecek tek sistemi şimdi uygulamalıyız.” dedi.  AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ kanunlarının insan kaçakçılarına davetiye çıkardığını müdafaa eden Trump, “Bu tasarı (yeni göçmenlik sistemi) üzülerek söylemeliyim ki siyasetçiler tarafından değil ağırlıklı olarak kolluk kuvvetleri uzmanlarının katkıları ile hazırlandı” ifadelerini kullandı.

Bu sistem sayesinde ABD’ye suçlu ve kanun dışı işlere karışmış insanların gelişinin engelleneceğini argüman eden Trump, “Buraya gelmek amaciyla ahenk gösteren tek vaadiniz varsa derhal onay edileceksiniz ama bu yoksa hızlı tek şekilde Hanenize art gönderileceksiniz.” diye konuştu. tertemiz göçmenlik sisteminin adil olacağını müdafaa eden Trump, şu anda ülkeye gelen göçmenlerin yüzde 66’sının akraba ilişkileri üzerinden rastgele seçimle geldiğini, yüzde 22’sinin ise çekilişle “Green Card” aldığını belirtti. Rastgele seçimin Amerikan değerleri ile uyuşmadığını söyleyen Trump, şu anda ABD’ye “Green Card” ile gelen göçmenlerin hatri sayilir büyüklükte çoğunluğunun düşük ücretli ve düşük vasıflı işçilerden oluştuğunu kaydetti.

Çekiliş sisteminin ülkedeki yasamsal güvenliğe ve yasamsal refah programlarını perişan etkilediğini müdafaa eden Trump, bu tertemiz sistemle ülkeye gelen çok vasıflı göçmen oranını yüzde 12’den yüzde 50’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Trump, “Yabancı işçiler gelip burada normalde Amerikalı işçilerin gidebileceği işleri alıyorlar. Teklifimiz bu erken burada yaşayanlara karşı mukaddes görevimizi adina getiriyor.” diye konuştu. 

GREEN CARD SAYILARI DÜŞMEYECEK

Sistemin detaylarına ait değerlendirmelerde bulunan Trump, “Yeni teklifle her sene verilen Green Card sayılarında rastgele tek düşüş olmayacak. Rastgele seçenek etme adina artık ABD’ye göçmen olarak onay edilmek amaciyla sade ve global kriterler getireceğiz.” dedi. Puanlama asallı tek Green Card sistemi getireceklerini kaydeden Trump, “Mevcut Green Card tiplerini ‘Amerika’yı İnşa Et Vizesi’ ile değiştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Puanlamaya ait Trump “Genç tek işçiyseniz dahada çok puanınız olacak. tek mesleğiniz veyahut istihdam amaciyla tek yeteneğiniz varsa, çok tek eğitime sahipseniz veyahut burada istihdam yaratmak ile alakalı tek planınız varsa dahada çok nokta alacaksınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Amerikan işçilerini savunma Emelli olarak önceliğin çok maaşı kişilere verileceğini belirten Trump, göçmenlerin finansal olarak kendilerine yetecek vaziyette olması gerektiğini vurguladı.

Trump, Ayrı olarak entegrasyonu artırmak amaciyla ABD’ye gelen muhacirlere İngilizce öğrenme zorunluluğu getirileceğini belirtti.

Trump, Demokratların Kongrede bu planı engellemesi vaziyetinde ise 2020 seçimlerinde başkanlığın kendisinde kalması ve Kongrenin iki kanadının da Cumhuriyetçilerin eline geçmesi ile teklifin hızlı tek şekilde devreye sokulacağını söyledi.

Kongrede Demokratların hatri sayilir büyüklükte tek bölümünün bu plana karşı çıkacağı olasılık ediliyor. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir