Son dakika… Pakistan’dan flaş FETÖ kararı

Pakistan İçişleri Bakanlığı, FETÖ bağlantılı Pak-Türk Uluslararası Çağ Eğitim Vakfının terör örgütleri listesine alındığını açıkladı

İçişleri Bakanlığı, Pakistan Anayasa Mahkemesinin, FETÖ irtibatlı Pak-Türk beynelmilel Çağ Eğitim Vakfının pkk terör örgütü onay edilmesi ve esya varlıklarının ülkemiz Maarif Vakfına (TMV) devredilmesine ait kararı onaması ve yapılan itirazı reddetmesinin ardından, kuruluşun ülkenin pkk terör örgütleri listesine alındığını bildirdi.

Bakanlık, FETÖ irtibatlı kuruluşun 18 Nisan 2019 itibarıyla pkk terör örgütü listesine alındığını gösteren güncellenmiş vesikayı yayımladı. Pakistan Anayasa Mahkemesi Aralık 2018’de FETÖ’nün pkk terör örgütü duyuru edilmesi ve örgüte bağlı 28 okulun TMV’ye devredilmesine karar vermişti.

TMV, ocakta ayından evvel İslamabad’daki ortada yerleşkesini, derhal peşinden da en çok okulun bulunduğu Pencap eyaletindeki okulları devralmıştı. ocakta ayı içinde Hayber Pahtunhva ve Sindh eyaletindeki okulları da devralan TMV, nihayet olarak Belucistan’daki okulları da bünyesine dahil ederek ülkedeki bütün okulları kendisinin çatısı altında toplamıştı. Mahkeme, FETÖ’nün ülkedeki okullarını art almak amaciyla yaptığı başvuruyu şubatta usul yönünden reddetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir