Antarktika’da buz tabakası parçalandı, binlerce yavru penguen boğuldu

Antarktika’da üzerinde yaşadıkları dev buz tabakasının kötü hava koşulları yüzünden parçalanması nedeniyle binlerce yavru imparator pengueninin boğularak öldüğü açıklandı.

Bilim insanları facianın 2016’da Weddell Denizi’nde yaşandığını, Brunt Buz Sahanlığı’nın ucunda yaşayan sürünün dahada ardindan nüfuslarını tekrar artırma çabasına girmediklerini söylüyor. uzman olanlar dev tek buz dağının yaşadıkları yeri tehdit etmesi hasebiyle bunun Zati manasız olacağını belirtiyor.


FACİA PENGUEN DIŞKILARINDAN ANLAŞILDI

Yavru penguenlerin ölümü, İngiliz Antarktika Araştırmaları (BAS) ekibi tarafından duyuruldu. Dr. Peter Fretwell ve Dr. Phil Trathan, uydu fotoğraflarında Halley Körfezi’ndeki penguen sürüsünün ani ortadan kaybolduğunu ayrım etti. 800 kilometre yukarıdan görülebilen penguen dışkılarıyla kaplı alan tek gecede sulara gömüldü. alanda yüzlerce senedir 14 bin ile 25 bin çift (dünya çapındaki penguen nüfusunun yüzde 5 ila 9’u) yumurtadan çıkan yavrularını burada büyütüyordu.

İmparator penguenleri, en uzunca ve en ağır penguen türü. Bu kuşlar, üzerinde üreyebilecekleri dev buz kütlelerine gereksinim duyuyor. Hayvanlar buraya Nisan’da geliyor ve yavrularının tüylerinin çıkacağı Aralık’a civarindan kalıyor. Bu nedenle, buz tabakasının bu süre içinde parçalanmaması gerekiyor. Buz tabakasının normalden acele parçalanması halinde, yavru kuşların Daha yüzebilecek civarindan büyümedikleri amaciyla boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalacakları belirtiliyor.

Araştırmacılara göre, 2016’da da bu yaşandı. Şiddetli rüzgarlar, Brunt sahanlığına bitişik var olan buz tabakasını birleşme noktasından oydu. Buz tabakası ne 2017’de ne de 2018’de Daha önceki haline döndü.

Dr. Fretwell, “2016’dan ardindan oluşan buz tabakası yeteri civarindan kuvvetli değil. Ekim ve Kasım’da çıkan fırtınalar, tabakayı normalden dahada acele parçalayacak. tek tür sema rejimi farklığı yaşanıyor. dahada evvel emniyetli var olan buz tabakaları artık sağlam değil” dedi.

BAŞKA BİR PENGUEN SÜRÜSÜNÜN NÜFUSU ARTTI

Uzmanlar, yavrularını kaybeden penguenlerin sonraki senelerde üremekten vazgeçmiş olabileceklerini veyahut Weddell Denizi’ndeki başka üreme alanlarına yönelmiş olabileceğini söylüyor. 50 kilometre ötedeki, Dawson-Lambton Buzulu yakınlarında yaşayan başka tek penguen sürüsünün nüfusunun ise arttığı belirtiliyor.


Brunt sahanlığındaki buz tabakasının neden tekrar oluşmadığı Daha bilinmiyor. Atmosfer ve umman ölçümleri bu bölgeye hususi tek abuhava değişikliğine işaret etmiyor. ama Antarktika’da gelecekte görülebilecek tek ısınmanın, buz tabakalarındaki değişime karşı duygulu var olan penguenler üzerinde ağırbaşlı tek etki yaratabileceği belirtiliyor. Araştırmalar, buz tabakalarının, pc modellemelerindeki seviyeye civarindan küçülmesi seklinde bu asrın sonuna civarindan penguen nüfusunun yüzde 50-70 oranında azalabileceğini gösteriyor.

Uygu görüntüleri, oluşan dev tek çatlak hasebiyle Brunt Buz Sahanlığı’ndan New York’un iki katı büyüklüğünde tek kütlenin kopacağına işaret ediyor. Bunun neticesi olarak tertemiz buz dağına bitişik buz kütlelerinin de parçalanacağı ve penguenlerin hayat alanlarının tehlike altına gireceği ifade ediliyor.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir