Dolar kuru bugün de hareketli! Dolar/TL ne kadar oldu? 29 Mart dolarda son durum…

TCMB’nin adımları ve swap faizlerindeki sert yükselişin ardından gerileyen dolar/TL bugün dalgalı seyrini devam ettiriyor.

TL likiditesinin kuruması neticesi swap piyasasında gecelik üremin Bir gün evvel dört haneli seviyelere yükselmesiyle dolar/TL 5.30’lu seviyelere civarindan gerilerken, türk mali yatırımcının algısının bozulmasıyla döviz isteginin hızlandığı belirtiliyor. Bu çerçevede kurdaki dalgalanmanın sürebileceği belirtiliyor. Dolar/TL saat 03:16 itibari ile 5.5847/5.60 düzeyinde işlem görüyor. Doların mevzubahis seviyelerdeki seyri ayni ritimde devam ediyor.

MERKEZ’DEN SWAP HAMLESİ

Merkez Bankası (TCMB) bünyesindeki döviz karşılığı Lira swap piyasasında vadesi gelmemiş toplaminda swap satışı sınırı yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarıldı. ortada Bankası böylelikle Lira karşılığı dolar rezervini artırmayı hedefliyor.

Öte istikametten atılan adımlar TL’yi sakinleştirse de swap piyasası üzerinden sağlanan Lira ile ülkemiz pay senedi ve tahvil piyasasına giren yabancı yatırımcıların, Lira sıkışıklığı hasebiyle ellerindeki pay ve tahvilleri satması ise BIST-100’de kati kayıplara, tahvil faizlerinde yükselişe neden oldu.

“SEÇİMLERE civarindan KURDA OYNAKLIK SÜREBİLİR”

Integral Yatırım’ın notunda , “31 Mart seçimlerine civarindan kurda oynaklık sürebilir dolayısıyla net tek istikametten laf etmek bugünlerde belli tek süre dahada güç olabilir. bu erken ABD’de GSYIH rakamları açıklanacak. Verinin kur üzerinde tesiri sınırlı kalabilir. mümkün havadis akışlarına karşı titiz olmakta yarar var. Dolar/TL’de 5.55 yukarıda direnç, aşağıda ise 5.30 seviyesi destek noktası” ifadesi kullanıldı.

REUTERS

 

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir