Cezayir’de halk sokaklarda

Cezayir’de yüzlerce eylemci sokaklara akın ederek, Cumhurbaşkanı Abdelaziz Bouteflika’ya istifa çağrısını yeniledi.

Cezayir’de halk, Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaed Salah’ın geçtiğimiz günlerde var Cumhurbaşkanı Abdelaziz Bouteflika’nın istifasını istemesinden günler ardindan tekrar sokaklara akın etti. hükümet karşıtı eylemler altıncı Cuma gününde ayni ritimde devam etti. Sokakları dolduran yüzlerce kişi, Bouteflika’ya istifa çağrısını yeniledi. Cezayir bayrakları ile sokakları dolduran eylemciler, Bouteflika karşıtı slogan attı. Bouteflika’yı istifaya çağıran eylemciler hükümet karşıtı pankart açtı.

Cezayir’de, 2013 seneninde nüzul geçiren ve dahada ardindan ender olarak halkın karşısına çıkan Bouteflika’ya baz alinarak protestolar seçimlere tekrar aday olacağını açıklamasının derhal peşinden geçtiğimiz ay başlamıştı. Bouteflika günlerce süre gelen protesto gösterilerinin derhal peşinden seçimleri 18 Nisan’a erteleyerek seçimlerde aday olmayacağını açıklamıştı.

Daha ardindan Cezayir Genelkurmay Başkanı Ahmed Gaid Salah, Cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören Anayasa’nın 102’nci maddesinin uygulanmasını isteyerek Bouteflika’nın istifasını istek etti. Buteflika’nın seçenek kampanyasının en kuvvetli finansörü var olan İş Liderleri Forumu Başkanı Ali Haddad, Bir gün evvel istifa etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir