Türkiye eşitliğe mesafeli

Ipsos Türkiye Barometresi Araştırması’na göre Türkiye’de toplumun yüzde 75’i kadın ve erkeklerin hayatın her alanında eşit olması gerektiğine inanıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 13’ü kadın ve erkek eşit olmamalı derken, yüzde 12’si de cevap vermemeyi ya da bilmiyorum demeyi tercih etti.

Türkiye’de toplumun dörtte üçü “kadın ve erkeklerin hayatın her alanında eşit olması gerektiğine inanıyor. Ipsos tarafından gerçekleştirilen Ipsos global Advisor Araştırması ülkemiz dahil 28 ülkede, ülkemiz Barometresi Araştırması da ülkemiz özelinde Kadın – bay Eşitliği ile alakalı hemide küresel ayni vakitte da ulusal kamuoyunun neler düşündüğüne ziya tuttu.

4’TE 3’ÜNE GÖRE anne adayi VE bay HER ALANDA EŞİT OLMALI

Her iki ayda tek yürütülen ülkemiz Barometresi Araştırması’nın sahası 24 ocakta – 14 Şubat tarihlerinde surat yüze müzakere metodu ile gerçekleştirildi. 12 şehirde 1.320 örneklem ile gerçekleştirilen Ipsos ülkemiz Barometresi Araştırması’na göre Türkiye’de toplumun yüzde 75’i kadın ve erkeklerin hayatın her alanında eşit olması gerektiğine inanıyor.

Katılımcıların yüzde 13’ü kadın ve bay eşit olmamalı derken , yüzde 12’si de cevap vermemeyi veyahut bilmiyorum demeyi seçenek etti. 

Ipsos global Advisor Araştırmasına Türkiye’den katılan bireyler ülkede kadın-erkek eşitliğini sağlamak amaciyla yapılması gerekenler ile alakalı özellikle kadına baz alinarak şiddeti önleyecek yasalar ve eğitim konusuna vurgu yaptığı görülüyor.

YÜZDE 57’YE GÖRE bay OLMAK AVANTAJLI

 21 Aralık 2018 – dört ocakta 2019 tarihleri arasında toplaminda 18 bin 800 bireyle yapılan Ipsos global Advisor araştırmasına göre küresel vasati olarak her 10 bireyden Yalnızca 1’i kadın olmanın dahada avantajlı olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya Türkiye’den katılan sahislarin yüzde 57’si toplumda bay olmanın dahada avantajlı olduğuna inanıyor, yüzde 27’si ise tek ayrım olmadığını düşünüyor.Küresel kamuoyunun yaklasik olarak yarısı hanede bebek bakımı ile alakalı kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olması ile alakalı yeteri civarindan aksiyonun alınmadığını düşünüyor.

Ipsos global Advisor Araştırma kapsamındaki ülkeler: Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Kolombiya, Şili, Fransa, Almanya, Macaristan, Hindistan, İtalya, Japonya, Malezya, Meksika, Peru, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, cenup Afrika, cenup Kore, İspanya, İsveç, Türkiye, İngiltere ve ABD.

 

Ipsos yasamsal Araştırmalar Birim öncüsü ve İcra heyeti Üyesi Özlem Bora “Cinsiyet eşitsizliğine karşı küresel tutumlara ilmi veriler ışığında bakıldığında; beynelmilel düzen eden güncel politikaların bu konuyla alakali çözümüne baz alinarak yeteri civarindan tek kanal açamadığı görülmekte. bu erken dünyadaki insanların yarısı; toplumda bay olmanın dahada avantajlı tek durum olduğuna inanıyor. bütün dünyada; anne adayi olarak kadın, iş hayatında çalışan kadın, aile içinde kadın, cemiyet içinde kadının karşılaştığı müsterek sorunlardan en önemlisi, çocuklara ve Haneye bakmak ile alakalı eşit haklara sahip olmak… bu konuyla alakali yapılanların yeteri civarindan olup olmadığı sorulduğunda; her ne civarindan global ölçekte hükümet politikaları arasında en çok konuşulan konulardan biri olsa da yeteri civarindan görülmüyor” dedi. 

Her sene 8 Mart hayat Kadınlar Gününde; dünyanın değişik sayısız noktasında küresel müsterek tek anlatımla gündeme kazançlan sorunların başında; kadına şiddet, cinayetler, hak ile alakalı yetersizliklerin geldiğine dikkat çeken  Bora şöyle konuştu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir