Muhsin Yazıcıoğlu Davasında, 9 Kişiye Görevi Kötüye Kullanma Suçundan Dava Açıldı

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili 9 kamu görevlisine “görevi kötüye kullanma” suçundan dava açıldı. Davanın 9 sanığı arasında dönemin K. Maraş Valisi, vali yardımcısı, il alay komutanı ve emniyet müdürü var.

BBP kurucu genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasının ardından, Yazıcıoğlu’nun ailesi ve kazada ölenlerin yakınları, arama-kurtarma çalışmalarında ihmali olduğunu argüman ettiği dönemin Bir takım halk görevlilerinden şikayetçi olmuştu. Verilen takipsizlik kararı Yargıtay karar genel Kurulu’ndan dönmüş, kararın yoksun araştırmayla verildiğine hükmedilmesinin derhal peşinden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kuşkulu 9 halk görevlisi ile alakalı dava açmıştı.

İŞTE O 9 ŞÜPHELİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca tarafından “Görevi kötüye kullanmak” suçundan düzen eden iddianamede, dönemin Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Vali Yardımcısı Servet Güngör, İl Alay Komutanı Sezai Akgün, İl güvenlik Müdürü Necdet Çelikbilek, İl Sivil müdafaa Müdürü Hüsamettin Bulut, İstihbarat Şube Müdürü Gürsel Aktepe, güvenlik TİB Temsilcisi Hüseyin Keskinkılıç, zaptiye TİB Temsilcisi Yaşar Kalkan ve zaptiye Asts. Süleyman Akdoğu ‘şüpheli’ sıfatıyla yer aldı.

YER TESPİTİNDE GEÇ KALINDI

Tanılır, Güngör, Akgün, Çelikbilek ve Bulut’un görevlerinin gereklerine ters devinim ettikleri, kazanın alana geldiği noktanın ikaz bilgilerinden tespiti amaciyla vaktinde devinim etmedikleri kaydedilen iddianamede, “İl zaptiye ve güvenlik müdürlüğü görevlilerinin kazaya uğrayan ve yardım istek eden İsmail Güneş’in (gazeteci) gsm telefon ikaz bilgisi ve GSM numaralarından yer tespiti ile alakalı TİB’den saat 16.00’a civarindan rastgele tek yer tespiti bulunmadıkları, talebin gecikmeli olarak saat 16.30’da kuşkulu Hüseyin Keskinkılıç’a ulaştırıldığı anlaşılmıştır” denildi.

İNİSİYATİF KULLANMADILAR

tertemiz Şafak’ın haberine göre; şüpheliler Hüseyin Keskinkılıç ile Yaşar Kalkan’ın, sahip oldukları sorumluluğa ahenk gösteren ve vaktinde inisiyatif kullanmadıkları, bölgenin haritalarının hazırlanmasında gecikmelerin yaşanmasına neden oldukları belirtildi. Şüpheli Süleyman Akdoğu ile alakalı de “Konunun yasamsal bakımdan aciliyetine karşın çalışmalarında yeteri civarindan özeni göstermediği” ifade edildi. tekrar Gürsel Aktepe’nin ise beklenen hız ve etkinlikte inisiyatif kullanmayarak süreçte uzama ve aksaklıklara yollar açtığı kaydedildi.

İLGİSİZ YERLER ARANDI

İddianamede, talihsiz kaza bugünü 23.30 ve sonrasında aranacak alanı daraltan teknik bilgilendirme ve bunu doğrulayan kişi ve yöneticilerin ifadelerinin değerlendirme dışı tutulduğuna dikkat çekildi. Bir takım verilerin yeteri civarindan değerlendirmeden geçirilmeden alakasız yerlerin defaatle arandığı vurgulandı. Planlama, örgütlenme, çalisan idaresi ve yönlendirme ile raporlamada faal çalışma yürütemedikleri, aksama ve gecikmelere neden oldukları aktarılan şüphelilerin ceride kayıtlarını da Bir takım aksaklıkları gözden ırak tutacak şekilde oluşturduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir