Erdoğan’ın “HDP’lilere Terörist Demedim” Sözlerine Temelli’den Yanıt: Kaydı Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ben HDP’lilere terörist demedim.” sözlerine yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Söylediklerinin kaydı var. Sosyal medya senin videolarınla dolu. Kalktı bize ‘defolun gidin’ dedi.” diye konuştu.

Bingöl’de seçenek ofis açılışında konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş genel Başkanı Sezai Temelli, Erdoğan’ın “Ben HDP’lilere yasadisi demedim. İspatlasınlar gereğini yaparım” sözlerini hatırlatarak, “Söylediklerinin kaydı var. yasamsal medya senin videolarınla dolu. Kalktı bize ‘defolun gidin’ dedi. Sen bazı kimin ülkesinden kovuyorsun? Biz buradayız, müsterek vatanımızdayız, geleceğimize sahip çıkıyoruz ve 31 Mart’ta sandığa gidiyoruz” dedi.

Sezai Temelli, seçenek programları Bingöl’de halkla buluştu. Bitlis’ten yola çıkan Temelli, Bingöl’ün Karlıova kazasina geldi. Temelli’ye, DBP Eş genel Başkanı Mehmet Aslan da eşlik etti.

ADALET BAKANLIĞINA ÇAĞRI

Temelli konuşmasına halkın Regaip Kandili’nin kutlayarak başladı. Bu ülkeye barış, hak ve hukukun gelmesi gerektiğini ifade eden Temelli, “Dün olduğu benzeri bu erken de barış mücadelesini ayni ritimde devam ettiriyoruz. Kürdü ile Türkü ile tek arada yaşamak amaciyla ugras ediyoruz. Kürt halkı bu mücadelenin önünde yürüyor, Leyla Güven’de bu mücadelenin en önünde yürüyor. Tam 120 gündür açlık grevinde. Cezaevlerinde 300’den çok yoldaşımız, Hewler’de, Avrupa’da arkadaşlarımız açlık grevinde. Yalnızca hak istiyorlar. bu erken Anayasa Mahkemesi dahi tek karar aldı. Devleti tazminat vermeye cezali etti. Buradan hak bakanlığına çağrıda bulunuyorum, hukukun gereği neyse onu yap. Bu siyasi tek mevzu değil, hukuki tek konudur. Bu ülkenin adalete ihtiyacı var, boş lafa değil ” dedi.

“BİZDEN ÇALINANI GERİ ALACAĞIZ”

bütün ülkemiz halklarına “Faşizme geçit vermeyeceğiz” sözü veren Temelli, “Biz bütün halklar omuz omuza vereceğiz, faşizme karşı direnişimizi yükselteceğiz. Bu kararlılıktan korktuğu amaciyla erken akşam HDP’ye saldırıyor. Bizde dışlamak, ötekileştirmek yok. O onların erdemidir. Biz politika yapacağız, hep birlikte bizden çalınanı art alacağız” ifadesinde bulundu.

ERDOĞAN’A: SÖYLEDİKLERİNİN KAYDI VAR

Erdoğan’ın “Ben HDP’lilere yasadisi demedim. İspatlasınlar gereğini yaparım” sözlerini anımsadan Temelli, “Onun gözünde her biri terörist. ardindan çıkıp inkar ediyor. ‘Nerde dedim’ diyor, Her vakit dedin, her vakit TV’lerde söyledin. Söylediklerinin kaydı var. yasamsal medya senin videolarınla dolu. Artık bu şiddet dilinden her biri yoruldu, üç vakit sus dedim o artık gün içinde üç kez konuşuyor. Ne konuşuyor; şiddet, baskı, nefret ve kin konuşuyor. Artık tertemiz dörtlüsü bu. Kalktı bize ‘defolun gidin’ dedi. Sen bazı kimin ülkesinden kovuyorsun? Biz buradayız, müsterek vatanımızdayız, geleceğimize sahip çıkıyoruz ve 31 Mart’ta sandığa gidiyoruz” diye konuştu.

“UZAYA GİT BİR dahada DA GELME”

“Patates soğan, güle güle Erdoğan” sloganlarına karşı Temelli, “Soğan soğan olalı bunun benzeri zulüm görmedi” dedi. Erdoğan’ın “Biz uzaya gidiyoruz” sözlerine atıfta bulunan Temelli, “3 tek Mart’ta biz seni çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli edeceğiz. Uzaya mı gidiyorsun, git ve tek dahada da gelme. İnsanlara yaptığı kötülüktür, bu kötülüğe hep birlikte karşı çıkalım” ifadesinde bulundu.

ERDOĞAN’IN ‘HIZLI TREN’ VAADİNE ELEŞTİRİ

Erdoğan’ın Mardin mitinginde “Mardin’e hızlı şimendifer getireceğiz” sözlerine atıfta bulunan Temelli, “Bugün Mardin’deydi, havası iyi istikbal dedik belki ama gelmedi. ‘Mardinliler size hızlı şimendifer yapacağım’ diyor. Mardinliler hızlı treni ne yapacak?Mardinliler nereye gidecek? Mardin’in ekilebilir alanlarının yüzde 30’yok olmuş, ‘hızlı şimendifer yapacağım’ diyor. O’nun derdi Mardin değil, hızlı şimendifer değil, onun derdi arkadaşı var olan müteahhit. Doğduğumuz yerde doymak istiyoruz. Gidip İstanbul’un inşaatların ölmek istemiyoruz, mevsimlik işçi olmak istemiyoruz” dedi.

“KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİĞE yollar AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR”

8 Mart evvel kadınlara baz alinarak açıklamalarda bulunan Temelli şöyle ayni ritimde devam etti:

“Kentlerimizi kadın şehirleri yapacağız. Kadınlar belediyelerimizde iktidara gelecek. laf görev karar kadında, kadınlar iktidara. Bu 8 Mart’ta bütün kadınlar alanlarda olacak. bütün kadınlar HDP’de birleşecek, HDP iktidara yürüyecek. ak parti döneminde binlerce kadın öldürüldü, kadına şiddet olağanlaştı. Daha bu konuyla alakali tek çözüm yok. Neyin peşindeler biliyor musunuz? minik yaşta evliliklere yollar açma ve onlarla evlenenlere bağışlama çıkarma peşindeler.”

Rençper ve esnafa seslenen Temelli, “Yaşadıklarımız bizim mukadderatımız değil. Biz birlikte bunu değiştirebiliriz. Gelin 31 Mart’ta hep birlikte sandıklara çıkalım ve Türkiye’nin önünü açalım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir