Suriye’li kadınlar artık susmayacak

Esed rejiminde, Esad hapishanelerinde mağdur olan kadınlar yaşadıklarını anlattı. İsmini vermek istemeyen Suriye’li bir anne: “12 yaşından küçük çocuklara işkence yapıyorlardı ki anneleri konuşabilsin diye” açıklamalarında bulundu.

Suriye’de tecavüze uğrayan, işkence gören, nüzul kalan, ailesini kaybeden, hayata hakkı, haklar hakkı elinden alınmış bu kadınların tek bir arzusu var: Savaşın bitmesi. Kadınlar yaşadıkları o güç günleri gözleri dolarak anlattılar.

“Gelen yemeklerde haşereler olunca, yemediğimiz amaciyla sonrası vakit tekrar yemeye mecburi bırakılıyorduk”
Suriye’de hapishanesinde hücrede kalmış var olan ismini saglamak istemeyen tek kadın İHA’ya yaşadıklarını anlattı:
“Hapishanede şartlar çok zor. bendeniz çok minik tek hücrede kalıyordum. Her yerde haşereler fareler vardı. başka odalarda gençlerin işkence sesini hep duyuyorduk. tekrar aynı şekilde işkenceler bizlere de yapıldı. Tuvaletlere gitmemize destur vermiyorlardı. Öyle zamanlar oluyordu ki vakit süresince hiç tuvalete gitmemiş oluyorduk. bu konuyla alakali çok sıkıntı yaşatıyorlardı. Üzerinde haşerelerin olduğu yemekler geliyordu ve biz onları yemeye mecburi kalıyorduk.

Gelen yemeklerde haşereler olunca, yemediğimiz amaciyla sonrası vakit tekrar yemeye mecburi bırakılıyorduk. 20 kadın aynı hücrede kaldık. Sahiden hemide çok sıcak hemide çok dar tek yerdi. Çok minik tek pencere vardı hücrede gençleri oradan görebiliyorduk onları görseniz kemik yürüyormuş benzeri zayıflamışlardı. Gençlere ağırbaşlı manada işkence ediyorlardı yaralarının üzerinde kurtların olduğunu görebiliyorduk.

Esed Hapishanesinde eziyete maruz var olan Nural Harram 32 yaşındayım. iki defa tutuklandım. İlkinde mitinglerde tutuklandığımda 7 vakit hapishanede kaldım. 2’nci tutuklamamda ise 100 vakit süresince hapishanede kaldım. Kız kardeşimle birlikte tutuklandım. Sorgu esnasında eziyete uğradığımda sorgu esnasından belimden incindim. Dizim kırıldı bu sebeple yürüyemiyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu harp artık yeter bu millet artık barış ile yaşamak istiyor”

Bugün buraya onların yanında olmak amaciyla geldiğini söyleyen Sudan’lı Kevşer Urakşi “Bugün buraya Suriyeli kadın ve çocuklar amaciyla geldik. Ne yazık ki tek sürü yurttaslar Suriye’de hapishanede onlara işkence ediyorlar. bu erken biz buraya geldik hep birlikte onların hapishaneden çıkarılmasını istiyoruz. Onların eziyete maruz kalmasını istemiyoruz. Bu harp Yalnızca Suriye’de değil Ne yazık ki benim ülkem Sudan’da da 51 kişi can verdiler maalesef. yol ortasında insanlara işkence etmekte ve tutuklanıyorlar. Biz bu savaşın ayni ritimde devam etmesini istemiyoruz. Bu harp artık yeter bu millet artık barış ile yaşamak istiyor” dedi.

Mağdur var olan tek Suriye’li kadın: 2013 seneninde Halep’te göz altına alındıktan ardindan Halep’ten Şam’a nakledildim toplamda üç sene süresince cezaevinde kaldım. Cezaevinde eşimin gözünün önünde bana işkence edip tecavüz ettiler. Eşimi işkenceler neticesi kaybettim. Ve erkeklerde vardı erkeklerin hepsini gözümüzün önünde elbiselerini çıkarıp çıplak halde işkence yapılıyordu ve bazılarını ölümünü seyretmemiz sağlanıyordu. Onların işkenceleri bittikten ardindan sıra bize geliyor ve aynı şekilde işkence yapılıyordu.

Birlikte kaldığımız yer çok büyüktü orada çocuklar ve anne adayi adaylarimiz de vardı. 12 yaşından minik çocuklara işkence yapıyorlardı ki analari konuşabilsin diye. Ve şu tek hakikat ki Esad rejimi aynı metotlarla herkese işkence yapılıyordu. Ve işkence esnasında bize defaatle telkinlerde bulundu. bendeniz oradan çıkabilmeyi başarabilmiş ender insanlardanım. Bu ‘Vicdan Hareketi’ nin lider olmasını diliyorum dahada çok geç olmadan doğruya ve neticeye ulaşmasını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir