Erol Bilecik: Güçlü ülkeyiz demekle güçlü olunmuyor

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) 49. Genel Kurul Toplantısı bugün İstanbul’da yapılıyor. TÜSİAD bugün yeni başkanını seçecek. Tek aday Simone Kaslowski. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik başkan olarak yaptığı son konuşmada, “Emin olun güçlüyüz demekle güçlü ülke olunmuyor. İnsan sadece söylediklerinden değil sustuklarında da sorumludur” diye konuştu.

Yüksek İstişare heyeti Başkanı Tuncay Özilhan’ın konuşmasıyla genel heyet başladı. İşte Özilhan’ın açıklamalarından satır başları:

TÜSİAD’ın kıymetli azaları hepinizi saygı ile selamlıyorum. Gündemimiz oldukça yoğun. hayat ekonomisinde karar bulutlar ülkemiz ekonomisinde işsizlik enflasyon iflaslar cenup doğuda devem eden tehditler ve bu ortamda yaklaşan mahalli seçimler. Önemi aşırı vurgulanan tek seçenek dönemine girdik. Heyecan dozu oldukça düşük tek seçenek çagi yaşıyoruz. takriben 10 seneden beri siyasi hayatımızda çok adrenalin ile yaşıyoruz.

Toplum olarak çok adrenalinden yorgun düştük. Artık dövüş etmek adina geleceğimizden konuşmaya ihtiyacımız var. Seçimlerin birinci maddesi mahalli kalkınma olmalı. Ekonomide sorunların halkın gözündeki ağırlığının gittikçe arttığı tek ortam adaylardan beklentimiz vatandaşların hayat standartlarını nasıl yükselteceklerini alana koymalarıdır.

Ağırlaşan makroekonomik meseleler arasında fırsat bulup konuşamıyoruz ama mahalli kalkınma çok ağırbaşlı tek sorun.

‘SADECE ANKARA’DAN YÖNETİLEMEZ’

Topraklarımızı Yalnızca Ankara’dan bakarak yönetmek mümkün değil. mahalli kalkınmada geçmişte yapılan hataların neticelerini besin enflasyonundan işsizliğe tek çok alanda görüyoruz ve yaşıyoruz. besin fiyatlarının on seneden beri enflasyonun üzerinde izliyor olması mevzunun besin sema koşullarından kaynaklı olmadığını gösteriyor.

‘GIDADA meselesi ÇÖZMEYE YÖNELİK ADIMLAR YOK’

Son haftalarda besin fiyatlarındaki yükselişe karşı tedbirler alınıyor ama meselesi çözmeye baz alinarak adımlar görmüyoruz. 80 milyonu besleyecek rençperlerin oranı yüzde 10 dan yüzde üç düştü.

Üretimin azaldığı çiftçiliğin yok olduğu tüketimin hızla arttığı tek vaziyette besin ücret kontrolüyle tek yere varılamaz. 80 milyonluk tek memleket olarak Türkiye’nin besin ve besin güvenliğinden ödün vermesi onay edilemez.Tarıma endüstri civarindan önem vermeliyiz. Mutfaktaki yangını döndürmek amaciyla adım atarken tarımın sorunlarına değinelim.

‘KISA VADELİ HESAPLAR AĞIR BASTIĞINDA uzunca VADELİ HEDEFLER ISKALANIR’

Kısa vadeli hesaplar ağır bastığında uzunca vadeli hedefler ıskalanır. uzunca vadeyi ıskalama lüksümüzün hiç olmadığı tek dönemden geçiyoruz. Çin’in her alanda hızlı yükselişi ABD’nin hayat liderliğini sarsıyor.

Dünya geçmiş tecrübelerden ders çıkardı. Zati hissetmekte olduğumuz küresel çaptaki huzursuzluğun çogalarak ayni ritimde devam etmesine hazırlıklı olmamız lazım. Bu durum karşısında hayat çapında güvenebileceğimiz tek kuruluş yok. su ile ilişkilerimizin dahada istikrarlı ve dengeli olduğunu görüyoruz. su ile ilişkilerimizi geliştirmek eksiklerimizi bitirmek bizim avantajımıza.

Ekonomide geçen ağustos ayımda zirve yapmış var olan yangının ateşi düştü. Dış ticaret açığı ve cari açık daralıyor. Ne civarindan ayni ritimde devam edeceğini bilemesek de bunlar müspet gelişmeler. bunun için karşın işsizlik artıyor imalat azalıyor. İstihdam yaratılamıyor Maliye ve ekonomi kadroları bozulan dengeleri tekrar adina oturtmak amaciyla var güçleri ile çalışıyor.

Hükümetimiz paket üstüne paket açıklıyor. Yapısal meseleler belli tek süre önlemlerle çözülemez. dahada evvel de çözülmedi şimdi de çözülemez. Bugüne baktığımızda yapmamız koşul olan politikalarımızı demokratikleşme ve uzunca vadeli hedefler doğrultusunda belirlemek. Reel sektörün kazanç saglama meselesi çözülmezse mesele bankacılık ve finans sektörüne sıçrar, derin meseleler bunun benzeri çıkar.

BAŞKAN KÜRSÜYE ÇIKTI

Özilhan’ın izahlarının derhal peşinden TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye geldi. Bilecik’in açıklamalarından satır başları:

Sayın reis çok kıymetli divan kıymetli üyeler sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Bu nihayet derece onurlu görevi devretmek üzere huzurlarınızdayım Her şeyden evvel üstlendiğim bu onurlu görev sürecinde yasama geçen her şey yönetim heyeti üyelerimizin desteği ile oldu Teşekkürü borç bilirim.

Hep birlikte Atatürk’ün izinde çalıştık çabaladık ve çalışmaya ayni ritimde devam ediyoruz. bu erken paylaşmak istediğim ülkemiz amaciyla tek kalp muhasebesidir.

Çok kıymetli üyeler iki sene evvel kuvvetli tek ülkemiz hayali ile yola çıktık. Amacımız kuvvetli tek geleneği kuvvetli tek geleceğe taşımaktı. Emin olun güçlüyüz demekle kuvvetli memleket olunmuyor. Ülkeleri kuvvetli yapan değerler var. Bunlar hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygıdır.

‘BİLİNMEZLİK GÜVENSİZLİK YARATIYOR’

Bir ülkenin küresel yeryüzünde kuvvetli mümkün amaciyla hayat ile bağlantısının da kuvvetli olması lazım. hayat artık çok mühim tek kavşakta. Bilinmezlik aynı zamanda güvensizlik yaratıyor. Önümüzdeki dönemde Asya ve Çin gerçeği göz ününde bulunmadan analiz yapılamıyor.

‘TÜM CUMHURİYET DEĞERLERİ BİZE EMANETTİR’

Geçtiğimiz iki senede ülkemizde siyasi ve ahenk gösteren ücret manada çok şey yaşandı. yönetim şeklimizi değiştirmek amaciyla referanduma gittik. Suriye’deki varlığımızı askeri boyuta taşıdık. Hain tek vuruş girişimi yaşadık. bu erken ülkemizin en hatri sayilir büyüklükte sorunlarından biri kutuplaşmadır Farklılıklarımız bizim en hatri sayilir büyüklükte zenginliğimiz. Herkesin aynı şeyleri düşündüğü yerde kimse çok fazla düşünmüyor demektir. Uzlaşma Katiyen yenilgi değildir. Uzlaşmanın netlikle tek metodu bulunur. [11:02, Demokrasi kısa vadeli siyasi hesaplara Katiyen kurban edilemez. Demokrasi ve özgürlükler başta olmak üzere bütün cumhuriyet değerleri bize ait ve emanettir. Unutmayalım demokrasi ithal edilmez. İnşaa edilir. Türkiye’ye demokrasi borcumuz var.

‘İNSAN SUSTUKLARINDAN DA SORUMLUDUR’

İnsan Yalnızca söylediklerinden değil sustuklarında da sorumludur. Türk iş dünyası bugüne civarindan bu manada çok zorluklar yaşadı. Hepsinden güçlenerek hatalarımızdan ders alarak çıktık. Bizler elini taşın altına koyam değil eli Zati taşım altında var olan insanlarız. Hepinize bütün kalbimle canı gönülden teşekkür ediyorum. İki sene evvel huzurlarınıza geldiğim aynı his ve coskuyla size veda ediyorum.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç konuşmasının derhal peşinden Erol Bilecik’e plaket verdi.

TÜSİAD’ın çok İstişare Divanı Başkanı tekrar Tuncay Özilhan olurken, Ömer Koç (başkan yardımcısı), Arzuhan Doğan Yalçındağ (başkan yardımcısı), Ümit Boyner (başkan yardımcısı), Ömer Aras (başkan yardımcısı), Agah Uğur ve Tayfun Bayazıt başkanlık divanına seçildi.

YÖNETİM heyeti OYLANACAK

TÜSİAD’ın oylanacak tertemiz yönetim heyeti ise şu isimlerden oluşuyor: Serra Akaçoğlu, Batu Aksoy, Bahadır Balkır, Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Simone Kaslowski, İrem agizdan Kayacık, Nüket Küçükel, barış Oran, Murat Özyeğin, Serkan Sevim, Mehmet Tara, Can Yücaoğlu.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir