Renault 2018’de toplam pazar liderliğini devam ettirdi

Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2018 yılında toplam pazarda 115 bin 757 satış adedi gerçekleştirdi ve binek hafif ticari araç pazarından yüzde 18,6 pay aldı.

Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2018 seneninde toplaminda pazarda 115 bin 757 satış adedi gerçekleştirdi ve binek hafif ticari araç pazarından yüzde 18,6 pay aldı.

Renault, 2018 seneninde 19. sefer binek oto pazarı liderliğini ve toplaminda sektör liderliğini elde etti. Marka, binek hafif ticari araç pazarından 85 bin 839 adet satış rakamı ile yüzde 13,8 pay aldı. Renault, binek oto pazarında ise 76 bin 931 adet satış adedi ve yüzde 15,8 sektör payına ulaşarak 19. sefer binek oto sektör öncüsü oldu.

Renault Megane Sedan

Renault Megane Sedan

Türkiye’nin en çok satılan model sıralamasında, evvel beş arasında Oyak Renault’da üretilen Renault yeni sezon modelleri yer alıyor. Megane Sedan 29 bin 381 adet ile 2. sırada yer alırken, Clio HB 22 bin 638 adet ile 5. sırada yer alıyor. Dacia markası ise 29 bin 918 satış adedi ve yüzde 4,8 sektör hissesi ile 2018 yılını, toplaminda pazarda marka sıralamasında 8. sırada tamamladı.

Dacia Duster

Dacia Duster

Renault Mais genel Müdürü Berk Çağdaş “Sektör açısından iyi başlayan 2018, döviz piyasalarına baz alinarak Türkiye’ye dışarıdan yapılan yoğun spekülatif müdahalelerin ardından, sene içinde tasarılarımızı revize ettiğimiz tek sene oldu. Hükümetimizin vaktinde müdahalesi ile ÖTV ve KDV indirimi desteği sayesinde yılı, 621 bin düzeyinde tek sektör ile kapattık. Renault markası olarak 19. binek oto liderliği unvanının yanı sıra geçtiğimiz yıl, 14 sene aradan ardindan ele geçirdiğimiz toplaminda sektör liderliğini, 2018 seneninde da sürdürmüş olmanın gururunu yaşıyoruz. Satış performansının yanı sıra, lider marka ve sektörün en mühim oyuncularından biri olmanın getirdiği sorumluluklarımızı da unutmadık. En hatri sayilir büyüklükte önceliklerimizden var olan koşulsuz alıcı memnuniyeti, bayi mutluluğu ve çalışan memnuniyeti ile alakalı da 2018 seneninde mühim yollar kat ettik.

Renault genel Müdür Berk Çağdaş

Renault genel Müdür Berk Çağdaş

2019 yılının başında devletin açıklama ettiği desteğe ayni ritimde devam kararı, seneye umutlu tek başlangıç yapmamızı sağladı. 2019 senesi otomobil pazarının 400-450 bin bandında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Türkiye’nin can damarı sektörlerinden biri var olan otomotivin ihracattaki liderliğini 2019’da da sürdüreceğine inanıyoruz.

Bu sene Renault Mais olarak anne gündemimiz, pazara sunacağımız tertemiz modellerimiz ve hatri sayilir büyüklükte tek dijital dönüşüm içinde var olan otomobil sektöründe liderliğimize yaraşır dönüşüm stratejilerine odaklandığımız, paydaşlarımıza katma kıymet sağlayacak bütün noktalarda dahada iyiye ulaşacağımız tek sene olacak” dedi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir