Donan Çıldır Gölü’nde, Eskimo Usulü Balık Avlıyorlar

Hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü Ardahan’da Çıldır Gölü’nde balıkçılar Eskimo usulü balık avlayarak geçimlerini sağlıyor.

Yoğun kar yağışının derhal peşinden başlayan dondurucu soğuklar hasebiyle yüzeyi buzla kaplanan Ardahan’ın Çıldır ilçesindeki Çıldır Gölü’nde balıkçılar, Eskimo usulü balık avlıyor.

BUZUN ALTINDAN ÇIKANLA 9 ÇOCUĞA BAKIYOR

Denizden 1959 metre yükseklikteki Çıldır Gölü’nün yüzeyi, sema sıcaklığının geceleri sıfırın altında 20 dereceye civarindan düşmesi hasebiyle buzla kaplandı. Balıkçılar, 123 bin metrekare alana sahip Çıldır Gölü’nde oluşan takriben 8 cm’lik buz tabakasını kırarak, Eskimo usulü balık avlıyor. Sezonun açıldığını söyleyen evli ve 9 bebek babası Atanur Dursun (48) yıllardır balıkçılık yaparak serisinin geçimini sağladığını belirtti.

KİLOSUNU 18-20 LİRADAN SATIYORLAR

Çıldır Gölü’nde gümüş ve sarı balık bulunduğunu belirten Dursun şöyle dedi: “Geceleri yaşanan şiddetli soğuklar hasebiyle gölün yüzeyi Tamamiyle buzla kaplandı. kıyı kesimlerinde buz tabakasının kalınlığı dahada fazla. Her sene olduğu benzeri bu sene da kazma kürekle buz tabakasını kırıp, gölün içerisine attığımız ağla balıkları çıkarıyoruz. Buradan çıkardığımız balıkları kilosu 18-20 liradan satıp hanemize ekmek götürüyoruz. Yaz kış demeden bu gölden çıkardığım balıklarla 11 nüfuslu aileme bakıyorum. kimi sema çok soğuk oluyor ama çalışmak zorundayım.”

İşte Çıldır Gölü’nde çekilen o görüntüler;

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir