Balıkçılar Uyardı: Hamsinin Kulağına Kar Suyu Kaçtı, Hamsi Almanın Tam Zamanı

Karadeniz’deki olumsuz hava şartları balıkları da etkilerken balıkçılar, “Hamsinin kulağına kar suyu kaçtı. Hamsi almanın tam zamanı” dedi.

Türkiye’yi tesiri altına alan soğuk sema ve kar yağışı sofraların vazgeçilmezi var olan balıkları da etkiledi. Şiddetli rüzgar ve dalga hasebiyle balıkçılar denize açılamazken, bu durum balık fiyatlarını da etkiledi. geçen haftaya oranla balık fiyatlarında düşüş gözlenirken balıkçılar, “Hamsinin kulağına kar suyu kaçtı. Hamsi almanın tam zamanı” ifadelerini kullandı.

“FIRTINADAN DOLAYI BALIKÇILAR AÇILAMIYOR”

25 senedir balıkçılık yapan Kurtça Aydın, fırtınadan dolayı balıkçıların denize açılamadığını söyledi. geçen haftaya göre onuncu hafta balığın belli tek süre dahada çok olduğunu belirten Aydın, “Hamsinin kulağına kar suyu kaçtı. Hamsi kar suyu yediği vakit dahada lezzetli ve tatlı olur. Bir gün evvel 15 liraydı, bu erken 12 liraya civarindan düştü. Şu anda vatandaşların yiyeceği balık besin maddesi ve garibanın yiyeceği var olan hamsidir. Şimdi dahada da lezzetli. Tava da pişirilirse dahada iyi olur. geçtiğimiz hafta hamsi 20 liraya civarindan çıktı. Şu anda belli tek süre dahada düştü. sema koşulları çok sert, denizde çok dalga var. belli tek süre hafiflerse fiyatlar dahada da düşer” şeklinde konuştu.

“EN çok HAMSİYE RAĞBET VAR”

geçen sezona oranla bu sezon denizlerde dahada çok balık olduğunu belirten Aydın, “Denizde bolluk var. geçen sezon az balık vardı. Bu sezon dahada iyi. Vatandaşlar da rağbet gösteriyor. en çok hamsi, mezgit ve istavrite rağbet var” diye konuştu.

“KARADENİZ’DE BALIK BOLLUĞU VAR”

25 senedir balıkçılık yapan Hasan Kanca ise Karadeniz’de bu sezon balık bolluğunun olduğunu belirterek, “Başta hamsi olmak üzere bütün balıklarda bolluk yaşanıyor. Şimdi tam hamsi almanın zamanı. Deniz suyu soğudu hamsinin kulağına kar suyu kaçtı. Vatandaşların yemesini öneri ediyoruz. geçen sezona oranla balık denizde iki kat dahada bol” açıklamasında bulundu.

BALIK FİYATLARI

Tezgahlarda, istavrit 7 lira, barbunya 10 lira, mezgit 7 lira, hamsi 12 lira, çinekop 15 lira, palamut 10 lira, levrek 30 lira, çipura 30, somon 22 lira, lüfer 50 liradan satılıyor.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir