10 Aralık’tan Beri Grevde Olan İZBAN İşçileri Yeni Teklifi Kabul Etmeyerek Greve Devam Etme Kararı Aldı

İZBAN, grevde olan işçilere teklif ettiği yüzde 22’lik zam teklifini yüzde 26’ya yükseltti. İşçiler yapılan yeni teklifi kabul etmeyerek greve devam etme kararı aldı.

Demiryol-İş ile İZBAN arasındaki süre gelen toplu iş sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. İşveren tarafından verilen yüzde 26 oranındaki nihayet öneri işçiler tarafından reddedilerek greve ayni ritimde devam kararı alındı. Demiryolu İşçileri Sendikası ile İZBAN arasındaki Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinde, İZBAN’ın yüzde 22’lik zam önerininde bulunması ve bunun onay görmemesi üstüne 10 Aralık’ta greve çıkan İZBAN’da grev 17. gününe girdi. Grevin 17. gününde İZBAN, grevi sonlandırmak amacıyla, Demiryol İş Sendikası ile masaya oturdu ve önerinini yüzde 26’ya yükseltti. Bir gün evvel geceden bu yana süre gelen görüşmelerde ise anlaşma sağlanamadı. Sendika, verilen zam oranını reddederek greve ayni ritimde devam etme kararı aldı.

“TALEPLERİMİZE KULAKLARINI TIKAMIŞ VAZİYETTELER”

Görüşmelerin derhal peşinden işçilerle birlikte medya izahı yapan Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ve hükümet Demiryolları aralarında tek müzakere yapmış. minimum fiyatın yüzde 26 zamlanması hasebiyle minimum ücrete gelen oranda bize de zam önerisi yapıldı. dahada evvel yüzdelerle alakalı hesap kargaşası vardı, o kargaşayı Bir gün evvel akşam giderdik. Bize ortalamada yüzde 26’ya varan tek öneri yapıldı. Brüt ücretlere yüzde 19, giydirilmiş ücretlere yüzde 22 yüzde 30 oranında var. Bizim anne taleplerimizden tek tanesi, minimum fiyatla artık sendikalı aza olmasını istemiyoruz. Bunu bunun benzeri söylememize karşın Yalnızca 2018 senesi ve 2019 senesi Temmuz ayına civarindan var olan asama amaciyla iki bin 600 lira, minimum fiyatın 70 Lira üzerinde rakamı telaffuz ettiler. Biz ‘asgari ücret artı diye talebimiz vardı; ‘Biz onu düşünmüyoruz’ dediler. bunun benzeri olunca dahada birinci etapta bu durum bizi üzdü. Arkasından ikramiyelerle alakalı dahada evvel birinci seneye 90, 2. seneye 95, dördüncü altı aya da 100 öneri etmişlerdi. Aynı önerisi yinelediler. Yalnızca iş güçlüğü olarak makinist arkadaşlara 200 Lira öneri etmişlerdi, bunu 270 liraya çıkardılar. tekrar makinist arkadaşların brüt ücretlerine 75 Lira zam önerisi yaptılar. Neticede bizim taleplerimizde en mühim şeylerden biri de vardiya primi idi. bunun için da sıcak bakmadıklarını söylediler. Başka bir deyişle bizim taleplerimize kulaklarını tıkamış vaziyetteler” diye konuştu.

“EĞER uygun VE akilci BİR TEKLİF GELİRSE BU İŞ BİTER”

Sendika olarak uygun ve mantıklı tek öneri gelirse sözleşmenin imzalanacağını belirten Ervüz, “İZBAN tarafından bizim taleplerimizin yüzde 65 olduğu kamuoyunda paylaşıldı Doğrudur. Bir takım kesimlerde yüzde 65’i bulan ortalamada da bulabilir. Taleplerimiz var ama bu demek değildir ki yüzde surat bu taleplerin arkasında duruyoruz. eğer uygun ve mantıklı tek öneri gelirse biz bu masada sözleşmeyi bitiririz diye düşünüyoruz. Bizim olmazsa olmazlarımız; ikramiyenin 95, 100,110,115 olması, vardiya priminin olması bunlar mühim üç bin 300 Lira tekniker arkadaşımıza brüt istek ettik, üç bin 250 Lira makinist, üç bin 20 Lira teknisyen arkadaşlarımıza istek ettik. Bu taleplerin kati üzerinde çalışılabilir. Bir takım indirimler olabilir. Ama biz bunları 10 Lira 5 Lira indirdik deyip bu pazarlığı değişik noktalara götürmek yana değiliz. Arkadaşlarımıza danışarak her şeyi birlikte kararlaştırıp demokratik yollardan talebimizi yineleyeceğiz. İşverenimizin bu taleplerimize kulak vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

GREV ayni ritimde devam EDECEK

Haklarını alana civarindan mücadelelerinin ayni ritimde devam edeceğini belirten Ervüz, “Bizim direncimizin kırılacağını hesaplıyorlar. Yolculukları işkence haline gelmiş İzmirliler tek şekilde taşıdıklarını, grevi istediğimiz civarindan yapabileceğimizi ima ediyorlar. Şu vakit itibariyle grevimize ayni ritimde devam ediyoruz. Direnen galip gelen grev yapan işçi arkadaşlarımız olacaktır. İnşallah bizim bu taleplerimiz karşılık bulur. Karşılık bulduktan ardindan da trenlerimiz seve seve çalıştırmaya başlarız” dedi.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir