Japonya, Sinop’ta Yapacağı Nükleer Santralden Vazgeçebilir

Japonya’nın, Türkiye’de nükleer enerji santrali kurma projesinden TL’deki değer kaybı sebebiyle vazgeçmeye hazırlandığı iddia edildi.

Japonya’nın dahada çok standartlarda güvenlik önlemleri mecburiyeti ve Türk Lirası’ndaki kıymet kaybı hasebiyle maliyeti yükselen Sinop nükleer santral projesinden vazgeçmeyi değerlendirdiği belirtildi.

MALİYET İKİ KATINA ÇIKTI

Reuters’ın aktardığı habere göre, Japonya’nın liderliğinde halk ve hususi müesseselerin oluşturduğu tek konsorsiyum tarafından üstlenilen projenin maliyetinin evvel tahminlerin iki katına çıkarak takriben 5 trilyon yene (44 milyar dolar) yükseldiği bildirildi. Bu durum, projenin birincil müteahhidi var olan Mitsubishi Heavy Industries ve başka ortaklarının projeyi sürdürmesini güçleştiriyor. Nikkei, maliyet artışının esas nedenlerinin 2011 seneninde Japonya’daki Fukushima Daichi nükleer santralinde alana gelen nükleer kazanın derhal peşinden dahada çok standartlarda güvenlik önlemleri mecburiyeti ve Türk Lirası’nda yaşanan kıymet kaybı olduğunu yazdı.

İKİNCİ NÜKLEER SANTRAL OLACAKTI

Japon-Fransız konsorsiyumu Türkiye’nin 2. nükleer santralini Sinop’a uygulamak amaciyla anlaşmıştı. Proje, Japonya’nın altyapı ihracı alanında model gördüğü tek girişim olarak görülüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir