Anlat derdini bakan yardımcısına

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine geçilmesinden sonra oluşan yeni yapıda, kabine ile milletvekilleri arasında yaşanan kopukluk, bakan yardımcıların devreye girmesi ile aşılacak.

Yerel seçimlerin yaklaşması hasebiyle seçenek bölgelerine ait taleplerin artması milletvekillerinin ve AK Parti’nin öncelikli gündem maddesi hâline geldi. Daha önceki sistemden değişik olarak bakanlarla temasa geçmekte sıkıntı çeken milletvekilleri bu taleplerin adina getirilmesinde zorluk yaşamaya başladı. Bakanlardan Buluşma almakta zorluk çeken ve tertemiz sistemin gereği olarak grup toplantıları dışında derhal hemen Meclis’e gelmedikleri amaciyla bakanlara erişemeyen milletvekilleri, genel ortada yönetiminden bu sıkıntıya çözüm getirmesini istek etti. Parti gündemine gelen bu gelişmeden sonra, milletvekilleri ile bakanlar heyeti arasında koordinasyonun sağlanması amaciyla her bakanlıktan tek bakanimiz yardımcısı görevlendirildi. Yasama ile ilişkilerden sorumlu var olan bakanimiz yardımcıları, periyodik olarak, gruplar hâlinde milletvekilleri ile tek araya gelecek. Milletvekillerinin istek ve önerileri bu toplantılarda ele alınacak. AK Parti Siyasi ve hukuki İşler Başkanı yasamsal Yazıcı da geçtiğimiz hafta bakanimiz Yardımcılarının katılımı ile yasama-yürütme koordinasyon toplantısı yapmıştı.

AK Parti yönetimi, bakanimiz Yardımcılarının yanı sıra, ara ara Bakanlarla milletvekillerini buluşturacak şekilde planlama yapmaya başladı. Bu kapsamda, evvelki hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Parti’nin Marmara Bölgesi milletvekilleri ile tek araya gelmişti. Bu toplantıda, Bir takım milletvekilleri akım faturalarındaki tüketim bedellerinin yanı sıra, ek kalemlerle alakalı yurttaş nezdinde eleştiriler olduğunu gündeme getirdi. Bir takım milletvekilleri ise, minik ölçekli işletmeler ile çiftçilere baz alinarak kredi akışında sıkıntılar yaşandığını söyledi. alinan bilgilere göre Albayrak’ın, milletvekillerine “Her şey iyiye doğru gidiyor. Doğru yoldayız. Attığımız adımların müspet etkilerini görüyoruz, görmeye de de ayni ritimde devam edeceğiz” dediği ve faizleri düşürmek amaciyla bankalar nezdinde temasların sürdüğünü söylediği öğrenildi.

TAYİN-TERFİ UYARISI
Geçtiğimiz günlerde milletvekillerinin başta ‘tayin-terfi’ olmak üzere Bir takım taleplerinin, tek bakanın “Personel atama ve ataması amaciyla geldiyseniz, sizi Yalnızca konuk ederim, çayınızı içtikten ardindan gidersiniz. Ama tek projeniz varsa seve seve dinlerim” örneği verilerek art çevrildiği gündeme gelmişti. Bu ve benzeyen misallerin artması üstüne genel ortada yönetimi, Bakanlardan, milletvekillerinin seçenek bölgelerine ait problemlerinin çözümünde ‘daha özenli davranılmasını’ istemişti. Parti idaresi milletvekillerine de “Seçim bölgelerinizle alakalı tek mesele varsa, Bakanlardan yardım isteyin. Ama atama, terfi, şu kent müdürünü görevden alın, şunu buraya atayın benzeri talepleri gündeme getirmeyin” uyarısında bulunmuştu.

Türkiye Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir