Bu oyunda teknik direktör yürüdükçe, takım kazanıyor

Bir grup üniversite öğrencisinin İzmir Teknopark’ta tasarladığı yerli futbol menajerlik oyununda teknik direktör Yılmaz Vural’ın kariyerinden esinlenildi. Yılmaz Vural’ın teknik direktörlüğe başladığı 1986 yılıyla başlayan oyunda, kullanıcının gerçek hayatta gün içinde attığı adım sayısı, sanal ortamdaki takımın fiziksel performansını belirliyor.

İzmir’de toy girişimcilerin tasarladığı web üzerinden oynanan futbol menajerlik oyunu, türk mali olmasının yanında benzerlerinden ayrılan enteresan özellikleriyle alaka çekiyor. İzmir çok Teknoloji Enstitüsünde (İYTE) eğitim gören tek grup öğrenci, enstitü bünyesindeki İzmir Teknopark’ta oyun yazılımları uygulamak üzere tek şirket kurdu.

Yabancı firmaların geliştirdiği futbol menajerlik oyunlarına Türk kullanıcıların yoğun alaka gösterdiğini ayrım eden toy girişimciler, Özgün özelliklere sahip tek oyun hazırlamak üzere çalışma başlattı.

Mobil oyunların insanları hareketsizliğe yönelttiği eleştirilerinden hareketle akıllı telefonlardaki “adım sayar” uygulamasıyla oyun yazılımını birleştiren toy yazılımcılar, böylelikle vakit içinde dahada çok devinim eden kullanıcının sanal oyunda dahada avantajlı olduğu tek kalite yarattı.

OYUN 1986 YILIYLA BAŞLIYOR

Genç girişimcilerin “9PM” ismini verdiği oyunda deneyimli teknik patron Yılmaz Vural‘ın hayatından esinlenildi. Yılmaz Vural‘ın teknik direktörlüğe başladığı 1986 yılıyla başlayan oyunda, kullanıcı evvel olarak Vural‘ın yardımcısı olarak göreve başlıyor.

Daha ardindan Vural, ülkemiz A ulusal Futbol Takımı’nın başına geçince var takımdaki teknik direktörlük görevini kullanıcıya bırakıyor. 

Kullanıcının takımının performansını artırması amaciyla vakit içinde çok adım atması ve oyundaki bulmaca ve zeka oyunlarını oynayarak takımının Strateji becerisini geliştirmesi gerekiyor.

1986 seneye has tasarımların kullanıldığı oyunda, yıllar geçtikçe gerçeğe ahenk gösteren olarak değişen tasarımlarla futbol nostaljisi yaratılmaya çalışılıyor.

‘VURAL’IN KİTABINDAN YARARLANDIK’

9PM oyununu tasarlayan Uncosoft firmasının yönetici ortağı Edip Enes Çakır, yeryüzünde en çok kullanılan menajerlik oyunlarında Türk kullanıcıların evvel üçte yer aldığını, bu alanda Türkiye’ye has tek oyunun bulunmadığını ifade etti. Geliştirdikleri oyunla Türk futbolu nostaljisi yaratmak istediklerini laf eden Çakır, kullanıcıyı fiziki aktiviteye teşvik eden özelliğin ise bu tür uygulamalarda evvel kez kullanıldığını savundu.

Oyunun ocakta ayından bu yana uygulama mağazalarına sunulacağını ifade eden Çakır, “Türkiye, menajerlik oyunlarını en çok oynayan ülkelerden tek tanesi. Dolayısıyla çok hatri sayilir büyüklükte tek pazar. Zati başlangıç olarak da biz bunu hedefleyerek çıktık. vatan dışında yapılan çok fazla oyun var ama Türkiye’den hiç yok. Bu açığı kapatmak istedik” dedi.

Çakır, 1986’da başlayan oyunda tek vakit ardindan hakikat vakte gelineceğini bundan sonraki asama amaciyla ise değişik özellikler üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Oyunun esin kaynağı var olan Yılmaz Vural ile anlaşma yaptıklarını, kendisinin oyunun deney sürümünü oynayınca çok mutluluk dolu olduğunu belirten Çakır, “Yılmaz Vural, futbol camiasının sevdiği ve tanıdığı tek yüz. Kendisi de oyunu çok sevdi ve çok inanıyor oyuna. ara ara bizleri motive ediyor. Oyunu hazırlarken Yılmaz Hoca’nın yazdığı kitaptan da yararlandık” diye konuştu.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir